Emre Supçin – Kişisel Blog | Arama Moturu Devi Google; WhatsApp’ı Satın Alıyor!

Google-WhatsApp-Alıyor_emresupcinMerhaba okurlarım,

Google bu aralar dur durak bilmeden sosyal medya platformlarını satın alma peşinde. Buna bir yenisi daha eklendi. Sizlerinde kullandığı ve vazgeçemediğiniz anlık mesajlaşma programı olan WhatsApp programını google satın alıyor.

Benim görüşüme göre google bu serivisi alır ve sizler de eğer takip ediyorsanız Google sosyal medya da bayağı ün yaptı. Arama motoru ve Teknoloji devi olan google sosyal medyanında devi olacak gibi gözüküyor.

 

Digital Trends‘in elde ettiği verilere göre Google yaklaşık 1 aydır WhatsApp tarafıyla görüşmeler yapıyor. WhatsApp için1 milyar dolarlık değerleme ile masaya oturan Google’ın satın alma konusunda ısrarlı olduğu belirtiliyor.

 

2012 yılında Instagram‘ı 1 milyar dolara satın alarak, mobilcihazlarda hakimiyet sürmek isteyen Facebook‘tan sonra,Google da aynı yolu izliyor. O dönemde Twitter‘ın Instagram API’sini engellemesiyle Instagram‘ın kullanım oranı bir hayli düşmüştü.

 

WhatsApp ile şu anda ilk yıl ücretsiz, sonraki her yıl için 0,99$ karşılığında sınırsız mesaj gönderilebiliyor.200 milyon üzerinde kullanıcısı olan WhatsApp, günde 18 milyarlık mesaj trafiği yapıyor ve yıllık 10 milyon dolarlık gelir sağlıyor.

 

Google‘ın WhatsApp’ı satın alma görüşmeleri ile ilgili henüz her iki taraftan da bir açıklama yok, fakat kullanıcılar; Google’ın her alanda hakim olmasından endişe duyuyor.

 

Geçtiğimiz aylarda Facebook‘un WhatsApp‘ı satın almak için görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı, ancak bu görüşmeler neticelendirilememişti.

 

Bu arada Google, Bable adlı bir ortak mesajlaşma servisi üzerinde çalışıyor, satın alma gerçekleşir mi bilinmez ama Google mobil mesajlaşma servisi sunma konusunda kararlı görünüyor.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Trigger ile Silinen Bilgileri Başka Tabloda Nasıl Tutulur?

Sonraki Yazı:İsterseniz İnternetten 10 Adımda Adınızı Silebilirsiniz!

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar
    Hanım

    Merahaba burada görünmek istiyorum…

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.