Emre Supçin – Kişisel Blog | Bilgisayar Açılışında F1 Sorunu ile Karşılaşıyor musunuz?

F1-Hatasının-Çözümü_emresupcinMerhaba sevgili okurlarım,

 

Bugün sizlere karşılaştığınız bilgisayar sorunlarından birini anlatacağım. F1 sorunu ile çoğunuz karşılaşmışsınızdır eğer hiç karşılaşmamış olupta yeni karşılaşan var ise bu makalemin epeyi işlerine yarayacağını düşünüyorum. F1 sorunu ile karşılaşmayan arkadaşlarımızda makelemi es geçmesin. Fazla bilgi beyin çıkarmaz 🙂

 

 

Çenem yine düştü anlaşılan, makaleye geçelim artık 🙂 Genellikle Bios’ta açılırken yüklenen ortam sürücülerinden ve sürücü durumlarından kaynaklanır. Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

 

 

Klavye Hatası (Keyboard Error): Klavye takılı değilse, iyi yerleşmemişse ya da klavye arızalı ise (bâzen bunların dışındaki nedenlerde de) klavye hatası verir ve F1 tuşuna basmanız istenir. F1’e basarsınız ve devam edersiniz ya da klavye kablosunu çıkarır tekrar takarsınız.

 

Disket Sürücü Hatası (Floppy Error): Disket kablosu takılı değilse, takılı ancak ters takılmış ise, hiç çalışmıyor ise, duruma göre davranır (en kısa metod disket sürücüsünü bios’tan kapatırsınız) çözümü ona göre oluşturursunuz.

 

HDD Hatası: Ide kanallı HDD’lerde açılışta boot yerleşiminde master olarak tanınmadığı durumlarda çıkan hata mesajıdır. (Wait For ‘F1’ If Error) Bios ekranında Boot * Boot Settings Configuration * sekmesinde bu özelliği “Disable” konumuna getirerek çözümlersiniz.

 

Donanım Hatası (Hardware Monitor Error): Fan devrinin ya da işlemci sıcaklığının sonucu olarak F1 sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için de Bios’ta iken Hardware Monitor’e ve oradan da işlemci sıcaklığı ve fan devir değerlerine bakarak sorunu çözebilirsiniz.

 

Ayrıca F1’in açıklaması olarak çıkan hata mesajını görecek olursak eminim daha açıklayıcı ve net bir sonuca ulaşabiliriz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Mozilla Firefox Klavye Kısayolları Nelerdir?

Sonraki Yazı:Sevgili Bilgisayarlarımız İçin 7 Önemli Kural!

YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar
    Ahmet

    Arkadaşlar benim de benzeri bir sorunun var ama aynısı değil.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.