Emre Supçin – Kişisel Blog | BTK Veri Kullanımı Hesaplayıcı Nedir?

Veri-Kullanım-Hesaplayıcı_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Cumhuriyeti’nde telekomünikasyon sektörünü düzenleyip denetleyen kurumdur. Türkiye’nin ilk sektörel düzenleyici kurumudur veçeşitli hizmetleri bize sunar. BTK’nın veri kullanım hesaplayıcısını hiç duymuş muydunuz?  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, “Veri kullanım hesaplayıcı” adlı yeni servisi ile kotalı internet hizmeti alan kullanıcıların aylık ortalama veri kullanımını hesaplıyor.

 

 

 

Uygulamanın çıkış noktası, mobil cihaz kullanıcılarının aylık veri kotalarını aşması sonucu sürpriz faturalarla karşılaşması. İnternet üzerinden müzik dinlemek, video izlemek ve oyun oynamak kota aşılmasının en büyük sebebiyken, sadece e-posta almak/göndermek ve sayfa görüntülemeleri bile veri paketinizin aniden bitmesine sebep olabiliyor.

 

Kota şımı sonucunda kullanıcıların sürpriz faturalarla karşılaşmasına seyirci kalmak istemeyen BTK, kullanıcıların internet kullanım alışkanlıklarına göre yaklaşık olarak aylık kullanım oranını gösteriyor.

 

Veri-Kullanımı-Hesaplayıcı_emresupcin

 

Buradan ulaşabileceğiniz Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde gün içerisinde görüntülediğiniz sayfa, e-posta, izlediğiniz video, dinlediğiniz müzik gibi verileri sisteme girip bu verilerin hangi cihazda ne kadarlık veri kullanımına sebep olacağını görebiliyorsunuz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Türkiye’yi Hedef Alan Tinba Virüsü Nedir?

Sonraki Yazı:En İyi Açık Kaynak Web Site Uygulamaları Nelerdir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.