Emre Supçin – Kişisel Blog | BTK’dan Adil Kullanım Kotasına Düzenleme Geliyor!

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Bugün sizlere güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. İnternet ile haşır neşir olan bizlerin bu aralar takip ve merak ettiği soru olan gündemde yerini koruyan Adil Kullanım kotasına yapılacak düzenleme hakkındaki son karar. Gönül isterdi ki Adil Kullanım Kotası dediğimiz olay komple ortadan kalksın ama onunda farklı prosedürleri var demek ki 🙂
Konumuza detaylı olarak dönecek olursak…

Adil kullanım kotası kontrolü BTK’nın sorumluluğuna geçmiş ve Meclis’in de gündemine oturmuştu. Uzun süredir adil kullanım kotasıyla ilgili çalışmalar yapan BTK ve bazı bağımsız kuruluşlar, tüketicileri bazen sevindirecek bazen de hüzünlendirecek açıklamalar yapmışlardı. Geçtiğimiz gün yeni bir açıklama daha yapan BTK, adil kullanım kotası uygulamasının kaldırılmayacağını, ancak bazı düzenlemelerin yapılacağını söylemişti. Açığa çıkan yeni düzenlemeye göre AKK internet hızı bundan sonra 3 Mbps değil 5 Mbps’e olacak.

Adil kullanım kotasıyla ilgili bir açıklama yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri, hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” açıklamasını yaptı. Sayan’ın bu açıklamalarından anlaşıldığı üzere adil kullanım kotası ortadan kaldırılmıyor ancak kotanın aşılması sonucu düşürülen hız seviyesi artırılıyor. Bu yeni düzenlemeyle, internet alt sınırının 2 Mbps daha arttırılarak 5 Mbps’e yükseltiliyor. Kotanın tamamen kaldırılmasının şu anlık mümkün olmadığını da belirten Sayan, operatörlerin yeni uygulamaya pek sıcak bakmadıklarını da söyledi.

Özetleyecek olursak; Buna da şükür 🙂 3 Mbps’den 5 Mbps’e geçmek bile iyi bir gelişme. Belki ilerleyen zamanlarda Adil Kullanım Kotası denilen zımbırtıyı komple kaldırırlar da internetin akk’sı dolacak yerine çekinerek kullanmak yerine doya doya kullanırız 😉

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Scratch Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sonraki Yazı:Facebook, Twitter ve YouTube’a VPN ile Nasıl Girilir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.