Emre Supçin – Kişisel Blog | Bu Windows 8 Çok Değişik Çok Başka!
Arkadaşlar bildiğiniz üzere bu aralar teknolojinin (işletim sistemi bakımından) yeni gözdesi olan ve kullanıcıların büyük bir merakla beklediği Windows 8 işletim sistemi.
Tam olarak Windows 8 piyasaya sürülmesede hergün yeni bir haber ile kullanıcıların dikkatini çekmekte bu haber duvar kağıtları olsun temaları olsun güncelleştimeleri vs.

İşte son günlerde Windows 8’in test sürümlerini yayınlayan Microsoft, gömülü sistemlere yönelik Windows Embedded Standart 8’in de bir önizleme sürümünü ortaya çıkardı.
Windows’un bu sürümü, küçük hesaplamalar gerektiren ve sensöz tabanlı elektronik cihazlarda kullanılıyor. Bu tür cihazlar, buzdolapları, satış cihazları, d,j,tal müzik çalıcıları, otomobiller gibi birçok tüketici ürününde ve endüstriyel alanda kullanılıyor. IDC, bu tür sistemlerin 2015’de ABD’de 2 trilyon dolarlık bir piyasaya sahip olacağını söylüyor. Windows Embedded Standart 8 ise, Microsoft’a göre bu büyük piyasanın ihtiyaçlarını gidermek üzere geliştirilmiş.
Örneğin işletim sistemi farklı, ancak kendi başına çalışan parçalara ayrılabiliyor. Microsoft, farklı endüstriler için önceden yapılandırılmış modüllerde sunuyor.
Windows Embedded standart 8, Windows 8 gibi Metro arayüzüyle geliyor. Windwos 8’in güvenlik ve çekirdek özelliklerinden de faydalanıyor. Geliştiriciler, Windows 8’de kullandıkları geliştirici araçlarının aynılarını kullanabiliyorlar.
Arkadaşlar Windows XP’nin ardından Vista’nın çıkması XP’nin unutulmasına sebep olmadı hatta kullanıcı vista işletim sistemini gördükten sonra tekrar XP’ye geçiş yaptılar. Vista’dan sonra ise Windows 7’nin çıkması Xp’nin tam unutulmadığını ortaya koydu.
Tabi büyük bir kullanıcı kitlesi hala Windows 7 kullansada XP hala hepimizin tercihi olmuştur. Bakalım Windows 8 hepsini bize unutturacakmı?
Benim umudum var açıkçası yeni işletim sistemi demek yeni özellikler demek yeni özellikler demek yeni performanslar demektir 🙂
Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Bad Sector Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Düzeltilir?

Sonraki Yazı:Firefox Durmak Bilmiyor! Peki 2012 Planları Neler?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.