Emre Supçin – Kişisel Blog | Devre Dışı Bırakılan Komut İstemini Nasıl Aktif Edebiliriz?

Değerli takipçilerimiz,

Bilgisayarımızda kullanmış olduğumuz windows işletim sisteminde girmeye çalıştığımız ve durduruldu şeklinde hata veren komut isteminin nasıl etkinleştirip aktif edebileceğinizi bu makalemizde anlatacağız. Bilgisayara bulaşan bazı zararlı yazılımlar Komut İstemi, Görev Yöneticisi gibi bölümleri devre dışı bırakabiliyor. Zararlı yazılımın kendini koruma yöntemi olarak değiştirdiği bu ayarları eski haline nasıl döndüreceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Komut-Sistemini-Aktiflestirme_emresupcin

1. Yol

 

Başlat > Çalıştır’a girerek aşağıdaki kodu yazıp Enter tuşuna basın.
REG add HKCU\Software\Policies\Microsoft\Windows\System /v DisableCMD /t REG_DWORD
/d 0 /f

 

2. Yol

 

Aşağıdaki kodları kopyalayın ve boş bir not defterine yapıştırın. Not defterini üstteki menüden Dosya > Farklı Kaydet adımlarını izleyerek uzantısı .reg olacak şekilde kaydedin ve daha sonra çalıştırın.

 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\System]

“DisableCMD”=-

 

3. Yol

 

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa Çalıştır’a gpedit.msc yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Grup İlkesi penceresinden sırasıyla Yerel Bilgisayar İlkesi > Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem adımlarını izleyin. Sistem bölümüne geldiğinizde sağdaki menüde Komut Satırına Erişimi Engelle seçeneğini göreceksiniz, buna çift tıklayarak Yapılandırılmadı olarak işaretleyip, Tamam butonuna basın.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Active Desktop Recovery Nedir? Sorununa Çözüm Nasıldır?

Sonraki Yazı:Firefox Sync Nedir? Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.