Emre Supçin – Kişisel Blog | En İyi Açık Kaynak Web Site Uygulamaları Nelerdir?

Açık-Kaynak-Web-Uygulamaları_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

 

Geçtiğimiz zamanlarda sizlere açık kaynak kod sistemini içeren web siteleri ayrı ayrı ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Üretim ve geliştirmede açık kaynak, son ürünün tasarımı ve uygulama detayları için erişimi ve ücretsiz yeniden dağıtımı teşvik eden bir Felsefe ya da Pragmatik Yöntem bilimdir. İnternet’in yükselişi ve görevlilerin bilgisayar kaynak kodunda büyük bir reforma ihtiyaç duymaları sonucuyla açık kaynak kabul gördü.

 

 

 

İnternet kullanımının artmasıyla hem kişisel, hem de ticarikullanımlar için artan yazılım ihtiyacı açık kaynak kodlu yazılımların ortaya çıkmasını sağladı. Açık kaynak (open source), uygulamaların tasarımsal ve yazılımsal olarak herkes tarafından revize edilebilmesini ve yeniden dağıtılmasını teşvik eden bir modeldir. Açık kaynak kodlu yazılımlar, genellikle bir grup yazılım uzmanının başlattığı ve son haliyle açık kaynak olarak paylaştığı uygulamanın talep görmesiyle, dünya’nın farklı yerlerindeki yazılımcılar tarafından geliştirilir.

 

Günümüzde açık kaynak kodlu binlerce yazılım var ve bunların arasında blog, forum, portal ve e-ticaret sitesi gibi web uygulamalarının yanı sıra, açık kaynak masaüstü programlar da bulunuyor. Özgür yazılımlarınherkes tarafından geliştirilebiliyor olması, sistemdeki açıkların daha kısa sürede tespit edilerek kapatılabilmesini sağlıyor.

 

Dünyada en çok kullanılan web uygulamaları arasında Joomla, WordPress, Opencart, phpBB, SMF bulunuyor. Fakat bunların dışında bir çok forum, blog, e-ticaret ve fotoğraf galerisi gibi açık kaynak uygulamalar var.

 

Genellikle Joomla portal, wordpress blog kurmak amaçlı tercih ediliyor. Opencart ile e-ticaret sitesi kurulabilirken, SMS ve phpBB ile forum sitesi kuruluyor. Siz de açık kaynak kodlu ücretsiz bir uygulama ile web sitenizi kurabilirsiniz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:BTK Veri Kullanımı Hesaplayıcı Nedir?

Sonraki Yazı:DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

YORUMLAR

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. Yazar
  Misafir

  Teşekkürler.

 2. Yazar
  Suat

  Buypasa ‘da yüzlerce ürün binlerce marka bulunmaktadır. Bu markalardan istediğiniz ürünü mutlaka bulabilirsiniz.

 3. Yazar
  Ofis Koltukları

  Üstad sitenizi yakından takip ediyorum. Her paylaşımınızda yeni bir şeyler öğreniyorum. Çok teşekkürler. Ofis Koltukları

 4. Yazar
  Sineklik

  Çok güzel bir web siteniz var. Paylaşımlarınız ile de yeni şeyler öğreniyorum sayenizde. Çok mersi. Sineklik

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.