Emre Supçin – Kişisel Blog | ERP (Enterprise Resource Planning”) Nedir?

ERP-Yazılım-Nedir_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Enterprise Resource Planning yani ERP ‘nin türkçe anlamı ise Kurumsal Kaynak Planlama anlamına gelmektedir. Ticari sektörlerde bu programın adını duymuş olabilirsiniz örnek verecek olursak Akınsoft’un yapmış olduğu Wolvox ERP programı ticari bir program olup içerdiği muhasebe finans yönetim sistemi ile ön muhasebe ve genel muhasebe sistemi kullanan bütün işletmelere hitap etmektedir. ERP’ yi kısaca tanımlama ihtiyacı duyarsak, işletmenin, ürünü tedarik etmesinden, dağıtım aşamasına kadar bütünleşik bir olay yumağı kurarak, veri – bilgi, girişleri ve çıkışları (I/O) sağlayarak, geniş kapsamlı müdahalelerin yapılabileceği yazılım paketleridir.

 

Geliştirilen ERP yazılımları bir işletmedeki satış, planlama, stok, aksesuar, sipariş, yan sanayi, personel gibi her fonksiyonu içine alan entegre bilgi sistemlerini ifade etmektedir. Bu bilgi sistemlerinin önemini anlamak için alternatif sistemler düşünülmelidir. Örneğin, bir tekstil işletmesinde, personel bilgileri bir programda, satış verileri ayrı bir programda, üretim planlama bilgileri bambaşka bir programda bulunmaktadır. Bu programlar, birbirlerinden farklı yapıda yazılımlar oldukları için, sistemin tümü bütünleşik değildir. “Türünün en iyisi” olarak adlandırılan bu yaklaşım, her ne kadar alanındaki en iyi program ve yazılımların kullanılmasını ifade ediyor olsa da departmanların ayrı şekilde bulunuyor olması, bilgi sistemin entegreliğini zorunlu kılmaktadır.
 
Elbette ki, her sistemin olduğu gibi bu iki sistemin de birbirlerine göre artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Farklı programların kullanılması, piyasadaki rekabet koşulları da düşünüldüğünde, en iyinin uygun fiyata temin edilmesi anlamına gelse de, aynı bilginin farklı yazılımlara farklı şekilde işlenmesi ve veri raporlarının çoğu zaman birbirlerini tutması gibi kötü durumlar da meydana gelebilmektedir.
 
ERP programlarının işleyişi, normal bir üretim hattının en başından en sonuna kat ettiği yol gibidir. Nasıl ki ham madde tedariğinden itibaren gerekli malzemeler fabrikaya giriyor, zorunlu işlemlerden geçiyor, hazır hale getirilip müşteriye gönderiliyor ise ERP mantığında da tüm bu adımlar sırasıyla sisteme girilmektedir. Sistemin bütünüyle birleşik oluşu, en baştan en sona kadar belli bir sıranın takip edilmesi gibi yönler, bu tür sistemlerin en büyük avantajlarıdır. Çalışma düzeni, kendi iç dinamikleri ile beraber bir düzen ve disiplin ile var olmaktadır.
 
Kurumsal kaynak planlama olayını gerçekleştiren ERP yazılımları, serbest piyasada oldukça pahalı uygulamalardır. Dezavantaj olarak sayılabilecek olan bu yönü, patronların bu tür programlara ulaşmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Aynı zamanda bu tür programlar özelinde yetişmiş eleman azlığı, gerektiğinde istihdam edilecek deneyimli kullanıcıların bulunamıyor oluşu diğer eksi yönleri oluşturmaktadır. Ayrıca bir ERP yazılımının mevcut sistemlere entegrasyonu, başlangıç aşamasında oldukça zor ve meşakkatlidir.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Microsoft Phone’da (Lumia) E-Posta Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sonraki Yazı:TP-LINK Dış Mekan Access Pointlerde Sınırlı Bağlantı Problemi!

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.