Emre Supçin – Kişisel Blog | Facebook’un Otomatik Video Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Merhaba arkadaşlar,

Facebook’un ard arda yaptığı yeni uygulamaların biriside haber kaynağının akışında yer alan kullanıcıların yüklediği videoların otomatik oynatılmasıdır. Bu özelliği çoğu kullanıcılar kapatmayı tercih ediyor. Facebook’ta yapılan bu değişiklikle birlikte videolar, hem cepten girenler için hem de PC üstünden bağlananlar için otomatik oynatma niteliği kazandı. Ancak yapılan bu yenilik birtakım Facebook kullanıcılarına ziyan verecek bunun şeklinde görünüyor.
 
Özellikle 3g üstünden cep telefonuyla bağlananlar için bu özellik tam bir kabusa dönüşebilir. Zira otomatik oynatılan videolar kota sınırlarının çabuk tüketilmesine sebep oluyor. Bu sebeple birtakım kullanıcılar ay sonunda sürpriz bir fatura ile karşılaşabilirler. Konuya ait Facebook’tan yapılan açıklamada, “Videoların minimum veri kullanmak için gereken hassasiyeti gösteriyoruz” denildi. Ancak yapılan bu değişikliği istemeyenler için Facebook’da küçük bir ayarlama yapmak yeterli olacak.
 
Mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Son günlerde Facebook’taki videolar kendi kendilerine çalışıyor ve eğer izlemek isterseniz üzerine tıklayarak sesli hallerini izleyebiliyorsunuz. Facebook, bir nevi ön izleme modu hazırlayarak videoların daha ilgi çekici hale gelmesini istemiş olabilir, ancak öte yandan özellikle kotalı internet kullananlar için bu pek de iyi bir uygulama değil.
 
Eğer Facebook’a PC’den bağlanıyorsanız. Hemen Ayarlar sekmesine gidin. Ardından sol tarafta en alt köşede “Videolar” başlığını göreceksiniz. Ona da tıklarsanız sizi “Video Ayarları” başlığı karşılayacak ve burada yer alan “Videoları Otomatik Oynat” seçeneğini kapatarak bu ön izleme uygulamasından kurtulabilirsiniz. Bu uygulamanın telefonunuzda da kapalı olmasını istiyorsanız, telefonunuzda da Facebook’un ayarlar kısmına giderek ayrıca kapatmanız gerekiyor.
 
Facebook-Otomatik-Video-Oynatma_emresupcin

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Acronis True İmage Nedir? Ne İşe Yarar?

Sonraki Yazı:Bilgisayar ve Sağlık!

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.