Emre Supçin – Kişisel Blog | Flash’ın Timeline Özellikleri Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar, Flash’a geçiş yapmıştık şimdi ise flash’ın timeline özelliklerini sizlere anlatacağım. Timeline paneli, Flash’ın en can alıcı bölümü desek herhalde yanılmış olmayız. Flash’ı tamamen örgütleyen, filminizle ilgili her türlü işlemi yaptığınız alandır burası.

 

Projelerinizi inşa edeceğiniz, onlara dinamiklik katmak için action’lar ekleyebileceğiniz karelerden oluşur. Animasyonlarınızı, web sitelerinizi, interaktif çalışmalarınızı oluştururken Timeline panelini geniş ölçüde kullanacaksınız. Bu nedenle bu panelin özellikleri iyi bilinmelidir.

 

 

Timeline’da yer alan öğelerin açıklamaları yukarıdaki resimde yer alıyor. Flash içindeki panelleri olduğu gibi Timeline panelini de bağımsız olarak taşıyıp başka panellerle birarada kullanabiliyorsunuz. Gerektiğinde kapatıp açarak yer tasarrufu sağlamanız da mümkün. Özellikle çok karmaşık bir sahnede çalışırken, yahut action yazarken yer ihtiyacı olduğunda Timeline panelini kapatabiliyorsunuz.

Timeline panelinde yer alan layer’lar Photoshop, Fireworks gibi ürünleri kullananlar için yabancı olmayacaktır. Frame mantığı ise Premiere, After Effects gibi film düzenleme programları ile benzerlik gösterir. Frame’ler kronolojik bir sıra halinde düzenlenmiştir. Sahneye koyduğunuz bir nesne, Timeline’da hangi karede iseniz o karede görünecektir. Yani 2. kareye yerleştirdiğiniz bir resim, 1. karede görünmeyecektir.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Bond, Sony ile İstihbarat Topluyor!

Sonraki Yazı:Flash’ta E-mail Linki Nasıl Verilir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.