Emre Supçin – Kişisel Blog | General Mobile E-Tab 4 Tabletlerle İlgili Bazı Önemli Uyarılar?

Merhaba arkadaşlar,

Fatih Projesi kapsamında bazı okullara General Mobile tablet dağıtıldı. Ne kadar doğru ya da yanlış bir sistem bilemem ama bu tabletlerle ilgili bazı hususlara değinmek istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki tabletler ilk dağıtıldığı zaman tableti alayım evde açayım düşüncesine kapılmayın çünkü tabletin içerisindeki sistem okulun interneti ile etkinleştiriliyor. Yani tableti ilk açtığınızda MEB internetine kablosuz olarak bağlı olmanız gerekiyor.

General-Mobile-Etab_emresupcin

Fatih Projesi kapsamında dağıtılan General Mobile E-Tab4 tabletlerimizin herhangi bir donanımsal arıza durumunda (Şarj kablosu, şarj adaptörü, tabletin çalınması, tabletin ekranın kırılması vb.) okul içerisinden kurulacak bir komisyon yardımıyla gerekli tutanaklar tutularak MNG kargo vasıtası ile garanti kapsamında garantiye yollanacaktır. Okul içinde öğrenci veya öğretmen tabletlerinin çalınması durumunda yine bu komisyon görev alacaktır. Okul dışında çalınan tabletlerde ise polis tutanağı ile birlikte okula başvurulacaktır.

 

Değerli öğretmenlerimizin dikkatini şuraya çekmek gerekirse ;

 

1) Tabletinize kurduğunuz her uygulama sizin insiyatifinizde olacak ve her türlü olumsuzluklarda öğretmene demirbaş olarak zimmetlendiği için kendi sorumlu olacaktır.

 

2) Tabletine şifre koyup unutan değerli öğretmen arkadaşlarımızda yine kendi iniyasitifi ile bu işlemi gerçekleştirdiği için bütün sorumluluklar öğretmen arkadaşlarımıza aittir. İnternette detaylı bir şekilde fabrika ayarlarına döndürme işlemi vardır. Tabletlerde yaşanan yazılımsal sorunlar tamamen öğretmenlerimizin sorumluluğu dahilindedir.(Root Atma, Uygulama yüklemeden doğan sorunlar, Şifre Unutma vb.)

 

3) Tabletinizin okul dışında çalınması durumunda ise en yakın karakola giderek çalındığına dair POLİS tutanağının bir kopyasını okula getirilerek okul komisyonu tarafından pybs.eba.gov.tr sitesine çalıntı olarak bilgi girişi yapılacaktır.

 

Tabletini fabrika ayarlarına döndürmek isteyen değerli öğretmen arkadaşlarım ;
Güç düğmesi ve Ses artırma düğmelerine aynı anda basıyorsunuz.
Ekranınızda General Mobile yazısı çıktığı anda tuşları bırakıyorsunuz.
Karşınıza çıkacak ekranda;

 

REBOOT SYSTEM

WIPE DATA / FACTORY RESET

WIPE PARTITION CACHE

 

seçenekleri bulunacak…
ses artırma -> yukarı
ses azaltma-> aşağı
güç düğmesi-> onay anlamına gelmektedir.
wipe data/factory reset seçilir ve onaylanır. çıkan ekranda yes seçilir ve onaylanır. İşlem bittiğinde tekrar aynı ekran gelir ve bu sefer Reboot system seçilir ve onaylanır.

 

Şimdi cihazınızın fabrika ayarlarıyla açılması gerekmektedir. EBA etkinleştirme arayüzünden de tekrar EBA üyeliği ile GİRİŞ yapılır. Makaledeki bazı içerikler MEB internet sayfasından yararlanılmıştır.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Microsoft Outlook’ta Bazı Ayarlar Nelerdir?

Sonraki Yazı:Google Analytics – Kohort Analizi Nedir? Nasıl Kullanılır?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.