Emre Supçin – Kişisel Blog | Google Reader Hesabınızı Taşımak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

GoogleReader_emresupcinİyi akşamlar arkadaşlar, Bundan bir önce yazmış olduğum makale de sizlere google’ın popüler servisi Google Reader kapanıyor. Google’ın bahar temizliği kapsamında Google Reader’ı da kapatacağını açıklaması, meşhur RSS okuyucusunun hayranlarını oldukça üzdü.

 

 

 

Google’ı bu kararından döndürmek isteyen kullanıcılar Change.org üzerinde imza kampanyası başlatırken, diğer yandan şimdiden içeriklerini taşıyabilecekleri başka bir alternatiflere yönelmeye başladılar.

 

 

Google’ın kullanıcılara 1 Temmuz tarihine kadar verdiği süre dolana kadar Reader’a alternatif başka bir RSS okuyucu seçmek için önünüzde zaman var. Ancak şimdiden seçiminizi yapıp yeni RSS okuyucuya alışmak ve okumalarınızı oradan yapmak isterseniz, “En İyi Beş Google Reader Alternatifi” içeriğimize göz atmanızda yarar var.

 

 

Google Reader’daki verilerinizi yedekleyerek başka bir RSS okuyucuda kullanabilmeniz için Google yaptığı resmi açıklamada kullanıcıların Takeout servisinden yararlanabileceklerini duyurmuştu. Bunun için başvurabileceğini iki yöntem bulunuyor. Eğer Google Reader hesabınıza giriş yaparak sağ üstteki düğmeden “Reader Ayarları” bölümünü ziyaret ederek yedeklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sırayla aşağıdaki adımları izleyin.

 

1. Reader Ayarları’na girin.

2. İçe Aktar/Dışa Aktar sekmesine tıklayın.

 

Google-Reader-Ayarlar_emresupcin

3. “Bilgilerinizi dışa aktarın” seçeneği altındaki linke tıklayın.

4. Yönlendirilen “Paket Servisi” ekranından “Arşiv Oluştur” düğmesiyle bilgilerinizi yedekleyin.

 

Google-Reader-Paket-Servisi_emresupcin

 

5. Ardından arşivi oluşturmasını bekleyip, “İndir” düğmesine basarak yedek dosyanızı bilgisayarınıza indirin.

Diğer yöntem ise yine Takeout servisi üzerinden Reader hesabınıza gitmeden arşiv oluşturmanıza imkan veriyor. Bunun için de öncelikle Google Takeout servisini ziyaret ederek, “Ürün Seçin” sekmesinden Google Reader’ı seçerek yukarıdaki 4. adımdan itibaren yapılması gerekenleri tekrarlamanız yeterli.

Arşivinizi bilgisayarınıza indirdikten sonra bundan böyle devam etmeyi düşündüğünüz RSS okuyucu servisine aboneliklerinizi aktararak günlük içerikleri takip edebilirsiniz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Google’ın Popüler Servisi ‘Google Reader’ Kapanıyor!

Sonraki Yazı:ASP’de Degişkenler ve DİM Komutu?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.