Emre Supçin – Kişisel Blog | Google’ın Popüler Servisi ‘Google Reader’ Kapanıyor!

Google-Reader_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bugünün şok değişikli benim açımdan Google Reader’ın kapanması. Google’ın popüler servislerinden biri olan ve hatta birçok web sayfasını takip etmeye olanak veren Google Reader kapatılıyor… Kullanıcıların yoğun ilgi göstermediği servisleri bir bir kapatan Google, son olarak Google Reader servisinin fişini çekmeye hazırlanıyor.

 

Yayınlanan habere geçmeden sizlere Google Reader’ı detaylı bir şekilde açıklamayı istiyorum; Hemen her gün yüzlerce internet sitesini ziyaret ediyor, inanılmaz bir bilgi akışıyla karşı karşıya kalıyoruz. Çoğu zaman bu bilgi akışından düzenli olarak haberdar olamadığımız için hayıflansak da, sürekli ziyaret ettiğimiz adresleri düzenli olarak takip etmenin ne kadar gerekli olduğu noktasında mutlaka kanaat getirmişizdir. Evet, hemen herkes sürekli olarak bazı siteleri ziyaret eder ve güncellemelerden haberdar olmak ister. Bunu sağlamak için söz konusu sitelerin RSS adreslerini tarayıcı üzerinden takip etmek mantıklı ve ilk tercihler arasında yerini alan bir seçenek olarak göze çarpar. Ancak arama motoru sektörünün lideri konumunda bulunan Google, bu sektöre de el atarak Google Reader adında harika bir uygulama geliştirmiştir ki, diğer tüm seçenekleri rafa kaldırmanıza sebebiyet verebilir.

 
Pekii Google Reader Ne İşe Yarar Diye Soracak Olursanız?

Google Reader, adından da anlaşılabileceği gibi bir RSS okuyucu servisidir. Güncellemelerinden haberdar olmak istediğiniz site ve blogların RSS adreslerini Reader’a eklersiniz, güncellemelerden sürekli haberdar olursunuz. Sitelerde yer alan okunmamış yazıları görebilir, okuduğunuz yazıları ise anında Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz. Yine yazıları e-posta olarak gönderebilmek de Reader servisiyle mümkün hale geliyor. Reader’a alternatif olarak üretilen bir kaç program piyasada mevcut olsa da, mobil ve tüm cihazlardan sorunsuz olarak kullanılabilen Reader mutlaka ilk tercih sebebi haline geliyor.

 

 

Hürriyet Teknoloji Haberine Göre;

RSS üzerinden birçok web sayfasını takip etmeye olanak veren Google Reader’ın kapatılacağı duyuruldu. 1 Temmuz’da sona erecek olan ve yaklaşık sekiz yıldır kullanıcılara hizmet veren Google’ın RSS takip etme servisi Google Reader’ın ilgi görmediği için kapatıldığı düşünülürken, Google’dan servisin neden kapatıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.
———————————————–
Eğer Google Reader kullanıcısıysanız kullanmakta olduğunuz RSS listelerini dışarı çıkararak yedeklemeniz gerekiyor. Bunun için ise henüz 4 ayınız var.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Web’in Şekerleri: Emoticon’lar ve Smiley’ler!

Sonraki Yazı:Google Reader Hesabınızı Taşımak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.