Emre Supçin – Kişisel Blog | IP Adresi Nedir? IP Adresindeki Sorunlarının Nasıl Gideririz?

IP Adresi Nedir?

Tipik bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan oluşur; örneğin, 192.168.2.1 Bir bilgisayarın IP adresi varsa, Internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresini biliyorsanız, Web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan her bir IP adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir.

Bahsettiğim gibi websitelerin IP adreslerini aklımızda tutmak zordur ama bildiğimiz gibi modem arayüzüne girerken TTNET servis sağlayıcısının IP sini kullanıyoruz 192.168.1.1 gibi.

IP Adresindeki Sorunlarının Nasıl Gideririz?

Adreslemedeki problemler, Ip ağlarında ortaya çıkan ortak bir sorundur. Aşağıdaki komutları kullanarak adreslemede çıkacak sorunlar muhtemelen giderilebilir.

>>> Ağ katmanın Ip adresleri ve donanım bağlantılarındaki ICMP protokolünde ping kullanılır. Bu temel bir test mekanizmasıdır.

>>> Bir kaynaktan hedefe uygulama katmanında program olarak TELNET kullanılır. Bu test mekanızmalarının tamamlanmasında olması gereken bir programdır.

>>> Kaytan hedefe olan yolda oluşabilecek başarısızlıkların yeri konumu hakkında bilgi vermesi için traceroute komutu kullanılır.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:ADSL Erişim Hızınızı Etkileyen Nedir? Kesintisizliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Sonraki Yazı:Web Sitenizin Hitini Nasıl Artırırz ve Arama Motoru Optimizasyonunu Nasıl Gerçekleştiririz?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.