Emre Supçin – Kişisel Blog | İşletim Sistemlerinde Ortaya Çıkan Virüs Tipleri Nelerdir? Hangi Virüs Çeşidi Çok Tehlikelidir?

Öncelikle Virüs Bilgisayarlara zara verme potansiyeline sahip ve bu amaçla yazılmış programlardır.Virüsler genellikle programcılık ve bilgisayar bilgisi iyi olan kişiler tarafından psikolojik olarak kendilerini meydana çıkarırlar.

Yalnız hangi virüsün hangi tehlikeyi ve neden olacağı zararları hakkında fazla bilgimiz olmadığını varsayarsak ve Virüsleri teker teker açıklayalım;

 

 

Worms (Solucanlar)
Kendilerini kopyalama özelliğine sahiptirler. İnternet ya da yerel ağ üzerinde bilgisayardan bilgisayara yayılırlar. Bazıları zararsızdır ancak sistemde yer kaplar ve bilgisayarı yavaşlatırlar. Bazıları ise zararlıdır ve bilgisayara zarar verir.
 
Trojan Virüsleri
Bu virüsler bulaştıkları sistemde yayılmaz, çoğalmazlar. Trojanı hazırlayan kişi tarafından yönetilmekte trojanı hazırlayıp yöneten kişi kötü niyetle kullansa kurbanın kişisel bilgilerini rahatlıkla ulaşabilir. Kurbanın bilgisayarını yönetebilir.

Makro Virüsleri
Word Excel gibi makro kullanımına olanak sağlayan programların dosyalarına bulaşan virüslerdir. Bunlar Word ya da Excel kullanarak hazırladığınız belgeye yerleşir ve bu belgeye her girişte aktif hale geçer.

Boot Virüsleri
Disketlerin “Boot Sector” veya sabit disklerin “Master Boot Sector” diye isimlendirilen ilk sektörlerine sıçrarlar ve çoğalarak diğer bilgisayarlara disketler, e-mail gibi yöntemlerle bulaşır ve yayılırlar. Bulunması ve Temizlenmesi en kolay virüslerdir çünkü yerleri bellidir.

Dosya Virüsleri
Exe gibi çalışabilir dosyalara bulaşırlar ve bu dosyalardan diğer dosyalara sıçrarlar. Ne kadar dosyaya sıçradıklarına bağlı olarak dosyanın boyutunu arttırırlar. Dosyaya bulaşan virüs yazılımı dosyanın sonunda bazende ortasında olabilir. Bu virüsler hafızada kalabilme özelliğine sahiptirler.

Polimorfik Virüsler
Sürekli olarak kendini değiştiren virüslerdir. Bulunması ve temizlenmesi farklı teknoloji gerektiren bir virüs türüdür.

Hoaxlar (Virüs Gibi Görünen Yazılımlar)
Hoaxlar virüs olduğu söylenen fakat aslında virüs olmayan aldatmacalardır. Bunlar sadece kullanıcılarda panik yaratmak için hazırlanmış olabileceği gibi daha sonradan yazılacak bir virüsün etkisini artırmak amacıyla da hazırlanmış olabilir.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Bilgisayarınızın Kendi Kendine Reset Atması Sorunu ve Çözümü?

Sonraki Yazı:Photoshop Araçlarının Ne İşe Yaradıkları Hakkında Bilginiz Varmı?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.