Emre Supçin – Kişisel Blog | Jumper Nedir? Ne İşe Yarar?
link

Jumper Nedir? Ne İşe Yarar?

Arkadaşlar Üniversitede Donanım adlı derste başımdan geçen bir olayı kısaca anlatayım. Bilgisayar bölümü mezunu ve halada bilgisayar bölümü okuyan bir arkadaşla diyalog içerisine girmiştim laf lafı açtı derste hoca bilgisayar kasasını söktürdü ve herkes birbirine anlattı. Arkadaşa dedimki, Jumper’ı ordan çıkarki master slave’i anlatayım sana. Arkadaşım demesinmi Jumper ne o film değilmiydi. Aslında komik olsada buna gülünmez nedeni şu arkadaşlar Bilgisayar bölümü okuyorsan eğer bunları bilmen lazım bilmesende öğrenmen lazım abuk sabuk bahaneler yerine yaratıcı fikirler üretmen lazım. Neyse konumuza dönelim sizlere bu akşamki makalemde Jumper’ı anlatmak istiyorum.

Pekii Bu Jumper Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar parçaları arasında çok sık kullanılan bir tabir olan jumper nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır, birlikte göz atalım.

Jumper Türkçe’de “atlayıcı” anlamına gelmektedir. Ama bunu ben her zaman bir manuel anahtar buton olarak tabir etmişimdir. Aslında kullanımı da böyledir.

Ne işe yarar?

Jumper’ı motherbordlarda (anakartlarda) veya sürücülerde sıkça görürüz. Sürücülerde donanımı birincil veya ikincil, diğer tabirle master, slave seçmek için kullanılır.

Mesela 2 adet sabit HDD sürücümüz olsun. Birini sistem, diğerini arşiv olarak kullanmak isteyelim. Bunları tek ide kablosuyla bağlayalım. Burada sürücünün birincil sistem diski olması için sistem diskinin arka kısmındaki master yazan yere jumperimizi takalım. Burada sistem diskimizi tek ide kablosu üzerinde master disk yapmış oluruz.

Bunun dışında anakart üzerinde çeşitli ayarları aktif ya da pasif yapmak amaçlı da kullanılmaktadır. Mesela bazı tümleşik ses kartlarının çıkış kısımlarında görülmektedir. Bunun dışında nadir de olsa çeşitlerini görebiliyoruz. Switch çoklu anahtar seçmeli şekillerinde bulunurlar. Ayrıca birbirlerine yapışık da olabilirler, ki bu da çok nadir görülür. Kısaca açıklaması böyle diyebiliriz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Google AdWords Nedir?

Sonraki Yazı:Bios Nedir? Bios Ayarları Nasıl Yapılır? Bios’un Görevleri Nelerdir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.