Emre Supçin – Kişisel Blog | Kablosuz Modeme Anten Etkisi!
link

Kablosuz Modeme Anten Etkisi!

Kablosuz ağ kullanıcıları için en önemli konulardan biri, kullandıkları modemlerin kapsama alanın ne kadar geniş olduğudur umarım…

Hatta sırf kapsama alanı fazla olsun diye bir modem almak için iki modem parası ödüyoruz işte bu makalemde bununla ilgili bir konuya değineceğim…

Tabii ki her kablosuz ağ kullanıcısı Wi-Fi cihazı alırken maksimum kapasiteye ulaşmak istiyor. Kablosuz cihazın anteni ne kadar büyükse sinyal gücü ve kapsama alanının o kadar güçlü olacağına inanılıyor. Oysa radyo dalgaları kullanarak çalışan tüm cihazlarda olduğu gibi kablosuz ağ cihazlarında da yasal sınırlamalar var. Bu sınırlamaların üzerine çıkmak sağlık açısından tehlikeli olabiliyor.

Bir kablosuz ağ (Wi-Fi) cihazının yayın gücü, ERIP (Effective Isotropic Radiated Power – Etkin Yayın Gücü) olarak ifade ediliyor. Bu tanım, cihazın gücü ile anten kazancının toplamına eşit. Dolayısıyla cihazın EIRP değeri ne kadar yüksekse yayın gücü de o kadar yüksek oluyor. Ev ya da işyeri gibi kapalı ortamlarda kullanılan ve 2.4 GHz bandında çalışan Wi-Fi cihazlar için EIRP değeri yasal olarak en fazla 20dBm(100mW) olabiliyor. 5 GHz bandında ise bu sınır, 23dBm (200mW) olarak belirlenmiş durumda.  Bu değerlerin üzerindeki kullanımlar Avrupa Birliği Direktiflerince yasaklanmış olmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tavsiye edilmiyor.

Büyük Anten Daha Fazla Kapsama Alanı Anlamına Gelmiyor
Peki, daha büyük ya da daha yüksek kazançlı antene sahip modemlerin kapsama alanı daha mı geniş? Aslında büyük veya küçük antenli cihazların yayın gücü arasında bir fark yok. Büyük antene sahip cihazların anten kazancı yüksek olmakla birlikte cihaz gücü düşük kalıyor. Çünkü yasal düzenlemeler çerçevesinde bir cihazın anteni ne kadar büyük olursa olsun toplamda yapabileceği radyo dalgasının gücü sınırlı…  Örneğin, büyük antenli bir modemin anten kazancı 5dBi ise cihazın gücü de 15dBm olabiliyor. Buna karşılık, nispeten daha küçük 2 dBi kazançlı anteni olan bir modemin cihaz gücü 18dBm ile maksimum yayın kapasitesine ulaşıyor.

Tıpkı cep telefonlarında ilk dönemlerde yer alan büyük antenlerin zamanla kısalması ve artık anten gücünün tamamen cihazların içine gömülmesi gibi, kablosuz ağ cihazlarında da daha küçük antenli veya antensiz modeller öne çıkmaya başladı. Bu cihazlarda, cihazın gücü artırılmış olduğu için anten kazancının önemli bir etkisi olmuyor. Dolayısıyla daha büyük ya da daha yüksek kazançlı antenlere sahip Wi-Fi cihazlarının daha geniş kapsama alanına sahip olduğu inancı da gerçeği yansıtmıyor.

AirTies Modern Tasarımlarıyla En Yüksek Performansı Sunuyor
Kablosuz ağ teknolojilerinde yenilikçi ürünleri ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken AirTies tüm kapalı ortam Wi-Fi cihazlarında yasal sınırlardaki en iyi performansı sunuyor. AirTies ürünleri 2.4 GHz frekansı için 20dBm, 5 GHz için ise 23dBm EIRP çıkış gücüne sahip.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Street Fighter Oyunundan Bu Kadarını Beklemiyorduk!

Sonraki Yazı:İnternet Olmadan Kablosuz Ağ Oluşturup Çevrenizdekilerle Dosya Paylaşımı Yapabilir veya Oyunlar Oynayabilirsiniz! Nasılmı?

YORUMLAR

Bu yazıya 5 yorum yapılmış.

 1. Yazar
  Fizuli

  Selam. Önce yazınızdan dolayı size teşekkür ederim.
  Sorum şu.
  Ben insan üzerine wi-fi`in yan etkisinden dolayı kablolu iletişime geçtim. Kablolu iletişim zamanı wi-fi`in insan üzerine etkisi devre dışı`mı kalır? yoksa yine yan etkisini sürdürür?
  önceden teşekkür ederim.
  Saygılarla.

 2. Yazar
  Zafer

  Merhaba evimde asus n55u model modem kullanıyorum. 3 adet 5 db lik anteni var 2 kat altta çekmiyor daha yüksek db li anten almak istiyorum modemime 5 ghz frekans özelliğide olan hangi anteni tavsiye edersiniz.

 3. Yazar
  Gökhan

  Hiç bir yoruma soruya cevap verilmemiş ve konu eskimiş ama yine de şansımı denemek istiyorum. Bende Asus DSL-N55U modem mevcut. Resmi sitesinde bu modemin 802.11n için çıkış gücü 15-17dBm olarak belirtilmiş. Modem üzerinde ise 3x5dBi anten mevcut. Çıkış gücü 15dBm olduğu için bu modeme 5dBi’den daha yüksek kapasiteli 15dBi omni anten taksam wifi kapsama alanına olumlu etkisi olur mu? Olursa yaklaşık ne kadar olur?

 4. Yazar
  Engin

  Bende zyxel vmg8924b10a ürünü var bayağı uzun zamandır kullanıyorum fiber hattımda. kablosuz kapsama alanıda çok geniş tavsiye ederim herkese

 5. Yazar

  Sayın yetkili,
  Kablo TV modemini kutudan gelen kabloya ek malzemesi ile bağladım bir sorun olmadı.Ancak legrand marka üzerinde TV,R,SAT çıkışları var ve kutudan gelen kablo girişi için bir giriş var ve ona bağladım.Modemide SAT çıkışına özel konnektör üzerinden bağladım.Bazı yayınlarda sorun oldu.Sorunlu kanallarda altta bilgi olarak S ve K için Yüzde olarak verilen değerlerde K çok küçük hatta sıfır görünüyor.Bu S ve K ne ifade ediyor,sorun priz üzerinden bağlantı mi? İlginize peşinen teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
  Ali Yavuz
  Elk.Yük.Müh.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.