Emre Supçin – Kişisel Blog | Macintosh İle Windows Arasındaki Renk Ayarları?

Macintosh-ve-Windows-Renk-Ayarları_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Sıradaki dersimiz yine fireworks ve konumuz ise Macintosh İle Windows arasındaki Renk Ayarlarının nasıl olduğu. Bu derste size Fireworks’te çok beğendiğim özelliklerden biri olan gamma olayını anlatacağım. Gamma olayı resmin rengi ile ilgili bir alandır ve bu gamma olayı Macintosh ve Windows işletim sistemlerinde resimler üzerinde renkleri farklı göstermektedir. Eğer Windows kullanıyorsak Mac işletim sisteminin resim rengini göremeyiz diye düşünmeyin.

 

 

Bunun bir kolaylığı var:

 

Fireworks’ta ilk açtığınız resim Windows içindir, eğer Windows kullanıyorsanız. Resminizi Mac işletim sisteminde görmek için View menüsünden Macintosh gamma €™yı seçeceksiniz. Yani bir web sitesi yaparken veya bir logo vb. bir grafik ile ilgili işlem yaparken, Mac işletim sisteminde resimler biraz daha açık renkte gösterilirken Windows işletim sisteminde biraz daha koyu renklidir. Bu dersimizde işte bu 2 resmin de renklerinin aynı olmasını sağlayacağız.

 

İlk önce bir resim seçiyoruz;

 

Fireworks-Gamma1_emresupcin

 

Resmimize dikkat ederseniz biraz koyu bu Windows işletim sistemimizdeki görünüm halidir. Şimdi bir de Mac işletim sistemindeki haline bakalım. Bunun için Fireworks üst panelinde bulunan View menüsünden Macintosh gamma ayarına tıklıyoruz ve gördüğünüz gibi resmimizin rengi biraz açık renk oldu. Alttaki resim ise Mac işletim sistemindeki görüntüsüdür.

 

Fireworks-Gamma2_emresupcin

 

Şimdi ise her iki resmin de aynı olmasını sağlayacağız. İlk önce üst panelden Filters menüsünden Adjust Color sekmesi altında bulunan Level seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza gelen ekranda ise resimlerin renkleriyle oynayabiliyoruz.

 

Fireworks-Gamma3_emresupcin

 

– Pembe ile seçili olan alanımız siyah renk sürgüsüdür.
– Sarı ile seçili olan alanımız Araton (midtone) sürgüsüdür.
– Lacivert ile seçili olan alan ise beyaz renk sürgüsüdür.

 

Buradaki değerlerle oynayıp resmin rengini değiştirebilir ve üstte anlattığım yolla Macintosh işletim sistemi için resmin rengine ve Windows işletim sistemindeki rengini görebilirsiniz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Fireworks Genel Özellikleri Nelerdir?

Sonraki Yazı:Bitmap ve Vektörel Grafikler?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.