Emre Supçin – Kişisel Blog | MS-SQL Server Database Backup?
link

MS-SQL Server Database Backup?

SQL-Server-BackUp_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Son SQL dersimizi de anlatıp birazcık ara verelim, dersimize geçmeden önce Microsoft SQL değilde normal olarak SQL ‘in tanımını yapmak istiyorum. SQL, verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir. SQL, kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir. SQL’e özgü cümleler kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, olan kayıtlar değiştirilebilir, silinebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşturulabilir.

 

Arkadaşlar diyeceğim o ki SQL tek başına programlama dili değildir, SQL dilini kullanan veritabanları vardır… (MySQL, MS-SQL, Oracle,…)

 

Bu yazım’da sizlere SQL Server Management Studio ürünün’den nasıl database(veri tabanı) yedeği alabileceğinizi anlatacağım.

 

  • Öncelikle Microsoft SQL Server Management Studio Ürününü Açınız.

 

  • Sol kısımda’ki Object Explorer alanı altın’da daha önceden oluşturduğunuz Veri Tabanı ismi görünmektedir. Benim Veri tabanı ismim  “TEKNIKSERVISDB”

 

  • Veri Tabanı isminin üzerine sağ tıklayıp > Tasks > Back Up.. yolunu izliyoruz.

 

SQL-Server-BackUp1_emresupcin

Veri Tabanı sağ tık > Tasks  > Back Up.. yolunu izledikten sonra karşımıza aşağıda’ki ekran görüntüsü gelecektir.

 

Buradan Backup Set Will Expire  radio buton seçeneğini “ON” yapıyoruz, ve daha sonra ADD butonun’dan veri tabanını Sabit Diskimiz’de nereye kaydedeceğimizi belirliyoruz.

 

SQL-Server-BackUp2_emresupcin

Add butonuna tıkladıktan sonra karşımıza,veri tabanını  kaydetmek istediğimiz  dosya konumlama penceresi çıkıyor. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra “OK” Butonuna basarak yedekleme işlemini bitirebilirsiniz..

SQL-Server-BackUp3_emresupcin

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:MS-SQL | Grup, Tarih ve Zaman Fonksiyonları!

Sonraki Yazı:C# Dosya Kopyalama İşlemi?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.