Emre Supçin – Kişisel Blog | Programların Online Kontrolleri Nasıl Engellenir?

Programların-Online-Kontrolü_emresupcinMerhaba sevgili okurlarım,

Vize sınavlarımın başlaması nedeniyle blogumla daha doğrusu sizler ile ilgilenemeyip ders ve diğer türde makaleler yazamadım. Bu boşluğu gidermek içinde derslere ve diğer konulara sırasıyla değineceğiz. Bugün anlatacağım konu bilgisayar programlarının online kontrollerinin nasıl engelleneceği. Daha fazla açıklamak gerekirse, bir programın internetle bağlantısını keseceğiz.

 

Bilindiği gibi programlar gerek serial kontrolü olsun, gerekse güncelleme olsun, kendi web sitesine kullanıcı izni olmadan bağlanabilir. Bunu önlemin iki yolu vardır:
Birinci yol herkesin aşina olduğu host dosyasının içeriğini programın adresini girerek önlemektir.

 

İkinci yol ise biraz daha basittir; program ismi yazarak yeni bir kural tanımlamaktan geçer.

 

Bilgisayarımızdan şu adrese gidiyoruz:

 

Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Windows Güvenlik Duvarı kısmından sol tarafta Gelişmiş ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Resimdeki gibi yeni bir pencere açılacaktır:

 

Programların-Online-Kontrollerini-Engellemek_emresupcin

 

Burada Giden Kurallar sekmesine giriş yapıyoruz, ardından açılan sayfada sağ taraftaYeni Kural deyip kural tanımlıyoruz.

 

Açılan pencerede Program’ı seçip ileri diyoruz ve ardından programın yolunu yazıyoruz ve ileri diyoruz karşımıza çıkan pencereden bağlantıyı kes deyip ileri deyip işlemi bitiriyoruz ve artık o program hiçbir şekilde internete bağlanmayacaktır.

 

Bu işlemi iptal etmek içinse, Giden kurallar listesinden engellediğiniz programı seçip sağ taraftan kuralı iptal etmek yeterli oluyor.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Teknolojinin En Son Ürünü Kameralarla Çekilmiş Bir Gece Macerası!

Sonraki Yazı:Facebook Bu Sefer Şaşırttı?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.