Emre Supçin – Kişisel Blog | Recovery Card Tam Olarak Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

Recovery-Card-Nedir_emresupcinMerhaba sevgili okurlar,

Arkadaşlar sizlere bilgisayar bileşenlerinden biri olarak bazzı kullanıcıların kullandığı Recovery Card’tan bahsedeceğim. Öncelikle kısa bir tanım olarak Recovery’i bilmeyen arkadaşlarımız için açıklayacağım; Bilgisayar terminolojisinde bilgisayarların sorun yaşaması durumunda önemli bilgilerin kurtarılması anlamında kullanılır.

 

 

Bilgisayarlar donanımsal veya virüsler gibi yazılımlar sonucunda çalışmaz duruma gelebilir. Önemli bilgilerin bilgisayarı geçici bir süre için de olsa çalışır hale getirilerek kurtarılmasına recovery denir.

 

*** Recovey card Fat, Ntfs, Cmos, data, partiton donanım parametreleri ve ayarları gibi önemli bilgileri HDD üzerinde saklayabilen ve bozulduğu zaman bunları kurtarabilen bir bilgisayar donanımıdır.

 

*** DeepFreeze programının mantığındadır. Eğer bilgisayarda bir sorun çıkarsa sorun oluşan bölümü önceden kaydettiği veriyle değiştirebiliyor.

 

 

Recovery Kartları bizi:

  • * Boot hataları
  • * Mavi ekran hataları
  • * Virüslerden dolayı oluşan hatalar

gibi sorunlara karşı koruyor.

 
Ayrıca bu kartlarla:

  • * HDD üzerinden verilerin silinmesi veya istenmeyen yüklemelerin yapılmasını engelleyebilirsiniz.

 

  • * Bununla hardiskinizi ve diğer bazı donanımlarınızı şifreleyerek kart olmadan açılmamasını sağlayabilirsiniz. Bu da hırsızlıklara karşı bir önlemdir.

 

 

Bu kart daha çok okul bilgisayarları ve internet cafe bilgisayarları gibi birden fazla kullanıcılı bilgisayarlar için kullanışlıdır. Fiyatları 10$-20$ arasında değişmektedir. Recovery Kartının çok önemli işlevleri olmasına rağmen pek fazla tanınmamaktadır. Dolayısıyla kişisel bilgisayarlamız da da kullanmamaktayız.  Makalemde belirttiğim gibi okul bilgisayarlarında tercşh edilen bir donanım bileşenidir.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Çizgi Filmin Nasıl Yapıldığını Biliyor muydunuz?

Sonraki Yazı:Exlibris Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.