Emre Supçin – Kişisel Blog | Shutdown Virüsünü Nasıl Engelleriz?

Shutdown-Virüsü_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Bu yazım da bilgisayarı kapatan virüs olarak nitelendiren ‘Shutdown Virüsü’nü nasıl engelleriz onu anlatacağım. Önemsiz bir virüs olduğunu düşünebilirsiniz fakat hiçbir virüs küçümsenmemelidir. Malum bilgisayarda çok önemli bir iş üzerinde çalışıyorsunuz ve kaydetmeden işinize devam ediyorsunuz, virüste bilgisayarınızı kapatarak kendini size tanıtmış oluyor.

Çok başıma geldi ve ufakta olsa bazı bilgileri bilmemiz gerekli.

Öncelikle bu virüs çok büyük ve engellenmesi zor bir virüs değil. Bu virüs çalıştıkça bir mesaj kutusu geliyor. bu mesaj kutusundan çıkmak imkansız. Mesaj kutusunda size verilen süre içerisinde bilgisayar kapatılacaktır. Mesela 1dk,10dk, 30 saniye ve s. Altındaki ileti kısmında ise virüsü yapanın yazdığı şeyler görünüyor. Virüs başlatılınca süre bitmeden Run programını çalıştırın. programı bulamıyorsanız…

Start düğmesine tıklanınca açılan menüden run yazıp arayabilirsiniz. Run programını çalıştırdıktan sonra oradaki yazı kutucuğuna şunu yazın:

                shutdown -a 

Sonra da OK butonuna basın. Bastıkdan sonra mesaj kutusu kapanacak ve virüs iptal edilecek.

Bu virüs kısayol (shortcut) ekleme ve not defteri ile yapılıyor. Sağ tarafında ‘Ataç’ olan, ikonu değiştirilmiş veya değiştirilmemiş olan, güvenmediğiniz kaynaktan yüklediğiniz programlarda bu virüs olabilir. Not defteri ile hazırlanmış olursa da, uzantısı *.bat olur. Böyle uzantılı dosyaları emin olmadan önce açmayınız.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Windows Şifresini Programsız Sıfırlayabilirsiniz!

Sonraki Yazı:Android Denilince Aklınıza Ne Geliyor?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.