Emre Supçin – Kişisel Blog | Sosyal Ağ Hesaplarınızın Parolalarını Değiştirin!

Parolalarınızı-Değiştirin_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Son günlerde gelişen olayları eminim ki sosyal medya gündeminden takip etmişsinizdir. Bu olaylar neticesinde sosyal ağlara yapılan saldırılarda bir hayli artmaya başladı. Twitter, Facebook, Google+,… gibi sosyal platformları birçoğumuz kullanıyoruz.

 

Peki parolalarınızı hangi aralıklarda değiştiriyorsunuz veya çok güçlü bir parola oluşturup hiç değiştirmemeyi mi düşünüyorsunuz? Bu düşünceler bu dönemlerde artık iyi bir düşünce olmaktan çıktı.

 

 

İnternet ve sosyal ağ kullanımının arttığı dönemlerde, kullanıcıların daha da dikkatli olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, geçmişte yaşanan siber suçlardan ders alınması gerektiğine dikkat çekti.

 

Sosyal ağlarda yoğunlaşan mesaj trafiğini ve halkın ilgisini çekecek gündemdeki konu başlıklarını kullanan siber suçlular, sahte mesajlarla internet kullanıcılarını, virüslü dosyaları açmaya ya da virüslü sitelere yönlendirmeye çalışıyor. ESET, özellikle bu dönemde parola değiştirmenin ve internet kullanımında daha dikkatli olmanın doğru olacağı uyarısında bulundu.

 

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında yaşanan mesaj trafiği ve online mecralardaki kullanım yoğunluğu siber suçluların iştahını kabartıyor.

 

Stuff’ta yer alan habere göre, bu dönemlerde pek çok mesajın çok hızlı şekilde paylaşıldığı her türlü ortam, zararlı yazılım bulaştırmak için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Olta amaçlı mesajlar ve linklerle siber suçlular internet kullanıcılarını, virüslü dosyaları açmaya ya da zararlı yazılım bulaşmış sitelere yönlendirmeye çalışıyor.

 

Böylece gelir getirebilecek her türlü parola, şifre ya da hesap numaraları gibi kişisel bilgilere ulaşmayı hedefliyorlar.

 

Kötü yazılımlara ve virüslere karşı yapılması gerekenler:

 

1. Parolalarınızı ve şifrelerinizi değiştirin 2. Bugünlerde tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini geri çevirin.

 

3. Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta ve sms’leri açmayın.

 

4. Facebook güvenlik ayarlarınıza göz atın, gerekiyorsa değiştirin.

 

5. Facebook’da hakkınızda kımsında kısıtlı bilgi paylaşın. Adres, telefongibi bilgileri paylaşmayın.

 

6. Açtığınız sitelere dikkat edin. Facebook yerine Fecabook, Fecbook, You Tube yerine yourtube, google yerine gogle gibi sitelere dikkat edin.

 

7. Hiçbir biçimde yardım amaçlı olarak kredi kartı numarası paylaşmayın, bilmediğiniz kişi ve şirketlere havale -EFT göndermeyin, bilmediğiniz kişilere kontör yollama işlemi yapmayın.

 

8. Sistem güncellemelerini ihmal etmeyin.

 

9. Sık sık virüs taraması yapın.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Dreamweaver’da Yeni Layer Oluşturma ve Resim Üzerine Yazı Yazma?

Sonraki Yazı:DIV + CSS Kullanımı Kolaylıkları?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.