Emre Supçin – Kişisel Blog | Sosyal Ağların Hayatımıza Entegre Edildiğini Biliyormusunuz?

Merhaba sevgili okurlarım bildiğiniz gibi sosyal ağlar artık hayatımızın bir parçası olmakla beraber hergün düzenli olarak yaptığımız her şeyde var. Seyehat ederken yanımızdan ayırmadığımız bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlardan dahil sürekli sosyal ağları takip etmekteyiz. (Twitter, Facebook, FriendFeed, Myspace,…)  Dahasına gelecek olursak  son yıllarda bilişim teknolojisinin hızlı gelişmesi ve sosyal ağların sürekli artan kullanıcı kitlesi, peyderpey hayatın her alanına entegre ediliyor.

Başlangıçta (bir kaç yıl öncesine kadar) sadece “eğlence” olarak algılanan sosyal ağlar, şimdi Savaşa,Barışa,Sanata  hatta Ticaret’e dahi yön veren dev bir güç haline geldi.

Sosyal Medya Siteleri dediğimiz bu dev güçlerin başında Facebook geliyor. Facebook 2012 Mart ayı itibariyle901 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı.

Sosyal Ağlarda İnsanların birbirleri ile etkileşimde kalarak, çeşitli paylaşımlarda bulunduğu ve bu paylaşımlar sayesinde ister istemez birbirlerinden etkilenerek hayatlarına yön verdiklerini biliyoruz.

Mesela bir ceket alacak olan kişi, ceket modellerini internette araştırdıktan sonra, almayı düşündüğü modeli; facebook, twitter, plus vb. bir ağda çevresiyle paylaşıyor. Çevresinden daha önce bu model ceketi alan veya inceleyenler de bu konuda görüşlerini paylaşarak onu yönlendiriyorlar. Bu yönlendirmenin sonucunda kişi, durağan halden eyleme geçiyor ve o ceketi almaya karar veriyor, ya da almaktan vazgeçiyor. Bu durum sosyal medya’nın ticaret’e olan etkisini anlamak için yeterlidir sanırım.

Ayrıca Facebook’ta paylaşılan bir medya ögesi, beğen – paylaş özelliği sayesinde çok daha büyük bir kitleye ulaştırılabiliyor. Bu özellik bile insanların kararlarını etkileyebiliyor.

İşte bu özellikten hareketle, Brezilya’da faaliyet gösteren bir giyim mağazası, satışa sunduğu kıyafetlerin Facebook’ta kaç beğeni aldığını göstermeye başladı.

Firma, facebook kullanıcılarından aldığı beğeni sayılarını, mağazadaki kıyafetlerin askısına taşıyor. Böylece kullanıcıların tercihlerini etkilemeyi umuyor.

Pazarlama faaliyetleri açısından oldukça yüksek kullanım oranı olan Facebook, artık fiziksel yaşama da entegre ediliyor. İlerleyen günlerde buna benzer girişimlerin artacağını düşünüyoruz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:C# Tarih – Saat Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sonraki Yazı:Google+ Kullanıcı Adınızı Daha Almadınız mı?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.