Emre Supçin – Kişisel Blog | Sosyal Medya Yasağının Nedeni Belli Oldu…

Merhaba arkadaşlar,

Dün gece saat 23:00 sularında ülkemizdeki internet kullanıcıları internetteki yavaşlamadan dolayı şikayetçi olmuşlardı. Bir süre geçtikten sonra Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya ağlarına erişim tamamen durmuştu ve 4-5 saat boyunca bu sitelere normal yöntemlerle girilememişti. Fakat VPN ve DNS değiştirme gibi alternatif yöntemler aracılığıyla sosyal medya servislerine problemsiz bir şekilde girilebiliyordu.

Bu durum da akıllara bir yerde yaşanan bir sıkıntıdan ötürü mü internet yasağı uygulanıp uygulanmadığı sorusunu getirmişti.

Erişim yasağının üzerinden bir süre geçince bu durumun nedeni belli oldu. Sosyal medya servislerinin erişime kapatılmasının arkasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınırında yürütmekte olduğu Fırat Kalkanı Operasyonu yatıyordu. Bu operasyon yürütülürken ortaya çıkan sosyal medya dezenformasyonunu ve gerçeği yansıtmayan haberleri engelleyebilmek adına sosyal medyaya erişimin kapatılması kararı alınmış.

Kısa bir süre devam eden sosyal medya yasağı sırasında dezenformasyon yaptığı iddia edilen kaynakların yetkililer tarafından tespit edildiği bildiriliyor. Ülkemizde daha önceden de sosyal medya yasakları uygulanmış, bu yasaklar çok daha uzun süreli olarak devam etmişti.

Bu olaylarla ilgili biraz sağduyulu olalım ve lütfen yurt dışında internete engel konulmuyor, Türkiye de konuluyor, her şeyi kısıtlıyorlar gibi tartışmalara girmeyelim. Umuyoruz ki TSK, yaptığı operasyonu hayırlısı ile tamamlar ve ülkesine, ailesine geri döner.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Facebook, Twitter ve YouTube’a VPN ile Nasıl Girilir?

Sonraki Yazı:Merkezi Cihaz Kayıt Sistemi?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.