Emre Supçin – Kişisel Blog | Sunucu Dosyası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hosts-Dosyasi-Nedir_emresupcinDeğerli okurlar,

 

Bu makalemizde sunucu dosyasından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. Sunucu dosyası, bir bilgisayar ağında kayırlı düğüm konumlarını içeren dosyadır. Bu dosya, sunucu adlarını IP adreslerine eşler.Sunucu dosyası değişik ağ boyutları için alan adı sistemine yardımcı bir etmen olarak görülmektedir. DNS’in aksine, sunucu dosyası yerel bilgisayar yöneticisinin denetimindedir.

 

 

Web domainlerini istediğiniz IP adreslerine yönlendirin. Hosts dosyasının genel konumu: “C:\Windows\system32\drivers\etc\hosts” Bu dosyayı düzenlemek için Not Defteri v.b. programları kullanabilirsiniz.

 

Hosts dosyası ip yönlendirmeleri için kullanılır. Eğer localhost üzerinde bir web projesi geliştiriyorsanız, http://127.0.0.1 veya http://localhost yerine gerçek bir web domaini üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz. Örneğin localhost üzerindeki projenize, tarayıcınızdan “http://www.emresupcin.com” şeklinde erişmek için Hosts dosyasına aşağıdaki satırları eklemeniz yeterlidir.

 

127.0.0.1 emresupcin.com
127.0.0.1 www.emresupcin.com

 

Artık her “emresupcin” adresine gitmek istediğinizde, localhost üzerinde çalışan web projenizi görürsünüz. Bu özelliği bilgisayarınızın zararlı web sitelerine girmesini önlemek için de kullanabilirsiniz. “emresupcin” yerine “zararlisite.com” yazarak, bilgisayarınızın “zararlisite.com” adresine erişmesini engellemiş olursunuz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:MS SQL’de Database Nasıl Oluşturulur?

Sonraki Yazı:Hosts Dosyası Nasıl Değiştirilir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.