Emre Supçin – Kişisel Blog | Sunucu Tipleri Nelerdir? Hangi Amaçla Sunucu Kullanılmaktadır?

Sunucu-Tipleri-Nelerdir_emresupcinMerhaba sevgili okurlar,

 

Bu makalemde sunucu tiplerine ve bahsedeceğim sunucuların da hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığını belirteceğim. Sunucuların kullanıldığı tek bir alan olmadığı için, farklı amaçlar için farklı donanımlarda ve özelliklerde sunucular bulmak mümkün. Örneğin, ufak bir işletmede kullanılan sunucunun 10-15 bilgisayara hizmet edeceğini varsayalım. Bu sunucu için öncelikli hedef %100 ulaşılabilirlik değil, sonuçta mesai bitince tüm sistemler gibi sunucu da kapatılıyor. Bu sistem için önemli olan, bilgi bütünlüğü.

 

 

 

Bir web sunucusu için esas öncelik, %100 ulaşılabilirlik ve bilgi bütünlüğü. Günümüzde yüksek ulaşılabilirlik oranına ihtiyaç duyan datacenterlar için ve işlem gücünün maksimumda olması gereken işletmeler için farklı sunucular bulunuyor. Başlıca sunucu tiplerini listeleyelim :

 

1 – RACK MOUNTED SERVER: Aslında günümüzdeki bir çok sunucu bu yapıda. Bu sunucuların esas amacı, az yer kaplaması ve özel bilgisayar raflarına yerleştirilebilmeleri. Kullanım amacına göre bu sistemler özelleştirilebilir düzeydedir.

 

Bir çok server evimizdeki gibi atx kasa bilgisayar kasası olabildiği gibi çok daha pahalı olan rack tipi serverlar da vardır. Rack tipi serverlar boyutlarına göre 1U, 2U, 4U, 6U gibi çeşitlendirilir.

 

2 – BLADE SERVER (BLADE SUNUCULAR) : Blade sunucular, 1U tipindeki bilgisayarlara benzer, hatta daha ufak yapıdaki kasaya sahip anakart, işlemci ve bellekten oluşan sistemdir. Ufak yapıda olmasının getirdiği avantaj, bu blade sunucularının yerleştirildiği Blade sunucu kasasının olması ve takıp/çıkartma işleminin sistem çalışırken bile yapılabilmesi.

 

Blade sunucular, yüksek ve sorunsuz çalışma süresinin hedeflendiği noktalarda kullanılıyor. Herhangi bir arızada sistem sağlam kasalarla çalışmaya devam ediyor ve bozuk olanı yenisiyle sistem çalışırken değiştirebiliyorsunuz. Bağlantı ve kablolama karmaşıklığı da bu sistemlerde en aza indirgeniyor.

 

3 – ATX STANDART SERVER : Bu tip sunucuları büyük özel sunucu kasalarına kurulmuş sunuculardır. Özellikleri ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir ve küçük/orta/büyük ölçekli şirketler çok sık bir şekilde bu tip sunucular kullanılmaktadır.

 

Sunucu Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Sunucular genellikle, özel uygulamalarda servis sağlayıcılarının hosting ile veremeyecekleri hizmetler(hosting in yetersiz kaldığı durumlar) için önerdiği alternatif hizmettir.
Kullanım amaçlarını örneklendirecek olursak ;

 

Mail sunucusu

Database sunucusu

Web Hosting Sunucusu

TV/Radyo Yayını

Geliştirme Sunucusu

Yedekleme Sunucusu

Oyun Sunucusu

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Modemden MAC Adresi Filtreleme İşlemi?

Sonraki Yazı:SEO Nedir? Ne Değildir? İpuçları Nelerdir?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.