Emre Supçin – Kişisel Blog | T-SQL (Transact SQL Kavramı) Nedir?
link

T-SQL (Transact SQL Kavramı) Nedir?

Merhaba sevgili okurlarım bu akşam sizlere farklı bir makale anlatacağım daha doğrusu bildiğimiz SQL’in biraz daha farklısını anlatacağım. Yarın birisi sorar ya da böyle bir konu karşınıza çıkar o yüzden cevapsız kalmayın makaeyi okuyun 🙂

Son yıllarda yapılan birçok proje, çok sayıda bilgisayar tarafından kullanılabilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu yüzden, ağ ortamında birden fazla kullanıcı aynı proje üzerinde çalışabilmektedir. Bu işlemleri çok sık kullandığınız veri tabanı programıyla da yapabilmenize rağmen ağ ortamında güvenlik ve hızlı erişim açısından en iyi sonucu veren SQL Server veri tabanıyla da yapabilirsiniz. Bu programla milyonlarca kaydın olduğu tablolar üzerinde işlem yaparken tüm kullanıcılara hitap ederek istenilen sorgu sonuçlarını da en hızlı şekilde elde edebileceksiniz.

Transact SQL Kavramı Tam Olarak Nedir?

Microsoft’un veri tabanı sorgulama dilidir. Transact-SQL, SQL Server ve istemci (client) arasında iletişimi sağlayan SQL sorgulama dilinin gelişmiş bir versiyonudur. Transact Structured Query Language kelimelerinin kısaltmasıdır. T-SQL kullanarak veri tabanına kayıt eklenebilir, silinebilir, güncellenebilir ya da sorgulama ve raporlama yapılabilir. T-SQL ile döngü veya mantıksal işlemler yapmak için bir derleyiciye gerek yoktur. Herhangi bir programlama dili öğrenmeden de T-SQL ile tüm amaçlarınıza hitap edecek
projeler gerçekleştirebilirsiniz. T-SQL ifadelerini çalıştırabilmek için bir Management Studio ile SQL Server’a erişmeniz gerekir. SQL deyimleri veritabanları üzerinde çeşitli işlemleri yerine getirir. Veri tabanından sorgulama yapmak için SELECT, ekleme yapmak için INSERT güncelleme yapmak için UPDATE, silme yapmak için DELETE, yeni tablo oluşturmak için CREATE TABLE gibi komutlara sahiptir.

Bu komutlar, işlevlerine göre şu şekilde ayrılır;
** DDL (Data Definition Language): Veri tanımlama dili
** DML (Data Manipulation Language) : Veri işleme dili
** DCL (Data Control Language): Veri kontrol dili

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:HTML Genel Yapısı Nedir?

Sonraki Yazı:Windows 98 Nasıl Kurulur?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Yazar
    Təbriz

    Salam aleykum. T-SQL və SQL arasında fərq nədir? məsələn mən T-SQL öyrənərsəm SQL öyrənməyimə ehtiyac varmı? o yüzdən fərqləri nədir buların?

  2. Yazar

    Bencede farkı yazsaydınız daha güzel olurmuş, elinize sağlık

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.