Emre Supçin – Kişisel Blog | Twitter’ın Tarihi?
link

Twitter’ın Tarihi?

Twitter-Tarihi_emresupcinMerhaba Arkadaşlar,

Bu aralar güvenlik dedik teknoloji dedik facebook’u çok ele aldık ama aramızda bende dahil twitter kullanan arkadaşlarımızda çoğunlukla yer almakta. Twitter’ın tarihini hiç merak ettiniz mi bilmem ama ben bayağı merak ederek oradan buradan değişik ve enteresan bilgilere rastladım. Bu yazım da ise o bilgiler ışığında twitter’ın tarihinden bahsetmek istiyorum. Belirtmeliyim ki Twitter 2006’da çıkmasına rağmen bayağı bir yol kademe etti, çoğu insan facebook kullansa bile twitter’ın popülerliği bir yana sadeliği ile de tartışılmaz bir platform olarak karşımıza geliyor.

 

Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tvît (tweet, İng. cıvıldama) adı verilen 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracıdır. Kullanıcılar tarafından atılan tweet’ler herkes tarafından görülebilir. Ancak kullanıcılar attıkları tweet’leri sadece kendi arkadaşları olarak da görülmelerini sınırlandırabilir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların tweet’lerine üye olabilirler. Üye oldukları kişi veya kurumların takipçi sayısını ve bunların kimleri takip ettikleri görebilirler. Tüm kullanıcılar Twitter’ın websitesi aracılığıyla tweet’lerini gönderebilir ve alabilirler. Kullanıcılar Twitter’ın website’sine uyumlu harici uygulamalar( akıllı telefonlar gibi) veya belirli ülkelerde erişilebilen kısa mesaj servisi tarafından giriş yapabilirler.

 

2008’deki ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılan Twitter’dan Türkiye’deki son yerel seçimlerde de yararlanılmıştır. Ayrıca Twitter, sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösterilmektedir.

 

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana Twitter, dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırmış ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS’i olarak anılmaya başlamıştır.25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkçe olarak kullanılabilir. Twitter üzerindeki kullanıcıların etkisinin takipçi sayısından ziyade kullanıcının tweetlerine gelen retweetlere bağlı olduğu ortaya konmuştur.

 

Facebook’taki gibi arkadaş sistemi değil de takipçi sistemiyle çalışması popülaritesini arttırmaktadır.Sosyal medyada Facebook’un yarattığı dev tahtın yerini artık twitter’ın almaya başladığı söylenmektedir.

 

Oldukça büyük bir reklam kaynağı olan Twitter ünlülere para da kazandırmaktadır.Twitter’da 16 milyondan fazla takipçisi olan Amerikalı ünlü TV yıldızı Kim Kardashian, markalarla anlaşmalı olarak attığı her tweet başına 8 bin dolar almaktadır.

 

Günümüzde Twitter’da her dakika ortalama yaklaşık 98 bin tweet atılmaktadır.

 

Yapılan bazı araştırmalara göre Twitter’da profilleri bulunan dev markaların; Google, Twitter, YouTube takipçilerinin %33’ü, Facebook takipçilerinin ise %44’ünün sahte veya spam profillerden oluştuğu tespit edildi.Özel Uygulamalar ve Kısıtlamalar

 

Twitter, Api ayarlarında yaptığı bazı değişiklik ve kısıtlamalarla ilk önce Instagram ile arasında kurduğu Instagram için arkadaş bulma bağlantısını daha sonra ise Tumblr ile olan Tumblr’da sitesi olan Twitter kullanıcılarını bulma bağlantısını devre dışı bıraktı. Bu değişikler ile Yazılım Geliştiricilerden tepki alan Twitter, Açık kaynak yazılımı destekleyen Linux Vakfı’na girerek bir nevi geliştiricilerin gönlünü almış oldu.

Twitter 2013 yılının şubat ayından itibaren tweetleri değer etiketleri ile birlikte sergileme kararı aldı. Bu kararın nedeni ise, daha popüler olan tweetlerin geliştiriciler tarafından daha kolay bulunabilecek olması oldu.

 
Logo

 

Twitter logosunda yer alan meşhur kuş bir erkektir ve adı Larry’dir.Eskiden daha sert ve göze kaba gelen kuş logosu artık daha yumuşak ve güzel bir hale getirilmiştir.

 
Twitter Kısaltmaları

 

Trending topic (TT): Sol taraftaki en çok konuşulan 10 konunun listelendiği alana Trending Topic denir.Her ülkenin kendi TT listesi vardır ayrıca Dünya genelinde en çok konuşulan 10 konuyu gösteren bir listede vardır.

 

Friday Follow (FF): Bu kısaltma takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır.

 

Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının twit’ini sizin takipçilerinizde görsün diye retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesidir.

 

Direct Message (DM): Başka bir twitter kullanıcısının size atmış olduğu postayı işaret eder bir nevi e-mail işlevi görür.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Facebook Güvenliğinde En Önemli 5 Madde!

Sonraki Yazı:Twitter ve Facebook’ta Başkasının ‘Özelini’ Paylaşmayın!

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.