Emre Supçin – Kişisel Blog | UTF-8 Nedir ? Harf Karşılıkları Nelerdir?

Utf-8-Nedir-Karşılıkları-Nelerdir_emresupcinSevgili okurlarım merhaba,

 

Bu yazımda sizlere web siteleriniz de karşılaştığınız bir sorundan bahsedeceğim. Yani demem o ki bu başlıca sorun yaptığınız bazı tasarım ve şablonlarda Türkçe Karakter desteği yoktur, yani ı, ş, ğ, ü gibi harfler gözükmez veya farklı simgeler ile gözükür.

 

 

Bunları düzeltmek için ya sistemin yazı düzenini değiştirmeniz lazım örneğin uft-8 gibi işte veya şimdi vereceğim kodları bu harflerin yerine yazdığınızda sitenizin önizleme kısmında istediğiniz harfler gözükür…

 

 

Pekii UTF-8 Nedir ?
UTF-8, 8-bitlik bir Unicode dönüşüm biçimidir. (İng: Unicode Transformation Format ‘ın kısaltması). Unicode karakterlerini değişken uzunluklu bayt guruplarıyla kodlamakta kullanılır.
Rob Pike ve Ken Thompson tarafından geliştirilmiştir.

 

UTF-8 Tanımını Söyleyecek Olursak;
Evrensel kodlama ile aynı sayfada farklı lisanları göstermek mümkün olabilmektedir. Ayrıca özel hazırlanmış klavyeler ile matematiksel ifadeleri yazmak da mümkün. Bütün bu farklı karakterler UTF-8 sayesinde aynı sayfada görüntülenebilmektedir. Eski biçem kodlama ile Türkçe karakterlerin – aslında latin alfabesinde olmayan ya da özel işaretli harflerin de – gösterimi için oldukça karışık olan harf ve rakam dizgileri kullanmak gerekiyordu. Mesela Ş harfini yazmak için Ş küçük ş içinse ş yazmak gibi.
Büyük Harfler İçin UTF-8 Karşılıkları:
Ü Ãœ
Ş Å
Ğ Ä
Ç Ã‡
İ Ä°
Ö Ã–
—————————————————————————–
Küçük Harfler İçin UTF-8 Karşılıkları:
ü ü
ş ÅŸ
ğ ÄŸ
ç ç
ı ı
ö ö
—————————————————————————–
Çeşitli Özel Karakterler İçin UTF-8 Karşılıkları:
€ €
£ &pound
« «
» »
• •
† †
© ©
® ®
° °
µ µ
· ·
– –
— &mdash

 


 

Kısaca UTF-8 Özelliklerinden de bahsetmek gerekirse;

Evrensel kodlama ile aynı sayfada farklı lisanları göstermek mümkün olabilmektedir. Ayrıca özel hazırlanmış klavyeler ile matematiksel ifadeleri yazmak da mümkün. Bütün bu farklı karakterler UTF-8 sayesinde aynı sayfada görüntülenebilmektedir.

 

Eski biçem kodlama ile Türkçe karakterlerin – aslında latin alfabesinde olmayan ya da özel işaretli harflerin de – gösterimi için oldukça karışık olan harf ve rakam dizgileri kullanmak gerekiyordu. Mesela Ş harfini yazmak için Ş küçük ş içinse ş yazmak gibi.

 

UTF kullanarak 1 milyondan fazla karakter kodlanılabilinmektedir. Sıklıkla kullanılan 65536 karakterin kodlaması bu 1 milyondan fazla kodlamada ilk sıralarda yer almaktadır.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Windows Live Messenger Kapandı… Ya Sonra?

Sonraki Yazı:F Klavye mi? Q Klavye mi? Tercihiniz Hangisidir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.