Emre Supçin – Kişisel Blog | VB Uygulama Formları Nasıl Setup Proje Haline Dönüştürülür?

İyi akşamlar sevgili okurlar,

Bu akşam siz sevgili okurlara Visual Basic’te yaptığımız projeleri yani form dosyalarımızı Setup haline nasıl getiririz onu anlatacağım.

 

Visual Basic ile yaptığımız programları ileri de satmayı düşünüyorsak SETUP haline getirmemiz lazım. Nedeni ise şu; Kodlarını çabalayarak yazdığımız aylarımızı alan programımızı SETUP haline getirmeliyiz ki programı sattığımız kişi kodlarını açamasın kaynağı görüntüleyemesin.

Bir başkası gelip bizim yazıdığımız programa müdahale edemesin ki programımızın patenti bizde kalsın.

 

Neyse şimdi dersimize geçebiliriz. Dersimize geçmeden elimizde önceden yazdığımız bir Visual Basic programı lazım. (Eğer elinizde var ise takip ederek SETUP haline getirebilirsiniz, Ben de geçen günlerde anlatmış olduğum Direnç Hesaplama Programını’n Formunu Setup haline getireceğim.)

 

Adım 1-) Formumuzu açıyoruz ve şu işlem basamaklarını uyguluyoruz: File – Make Formumuzun Adı.exe’ye dönüştürme.

(EXE dosyası proje dosyalarıyla aynı klasörde olmalıdır.)

 

Adım 2-) Windows 7 kullanıyor iseniz, Denetim Masasından bilgisayarın yerel tarih/saat ayarlarını İngilizce (Birleşik Krallık) olarak değiştirin. Windows XP kullanıyor iseniz İngilizce (İngiltere) olarak değiştiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adım 3-) Başlat – Programlar – Microsoft Visual Studio 6.0 – Microsoft Visual Studio 6.0 Tools – Package & Deployment Wizard ile Browse kullanılarak uygulama penceresini seçelim.

 

Package düğmesini kullanıyoruz. Uyarı penceresi gelirse Compile’a tıklıyoruz ve Standart Setup Package’i seçip next diyoruz. Cop Optionsa gelince Single Cab’i seçip next diyoruz. Installation Title’a istersek bir isim verebiliriz. Gelen pencerelere Next diyerek ilerliyoruz ve Finish gelince tıklıyoruz.

Masaüstünde yer alan Direnç Hesaplama Programı klasöründe Package klasörü olacaktır. Bu klasöre girerek içerisindeki Setup’u çalıştırıyoruz ve OK butonuna tıklayıp daha sonrasında ise Simgeye tıklayarak programımızı kuruyoruz.

Programımızı Başlat – Tüm Programlardan çalıştırabilirsiniz. Kurarken hangi ismi vermişseniz o isim olarak kurulmuştur.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Fireworks Klavye Kısayol Tuşları?

Sonraki Yazı:DOS Ortamındaki Bilgisayar Ağ Komutları Nelerdir?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar
    Elgun

    Sagol gardaş, senin sayende güzel programlar hazırlayacam.

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.