Emre Supçin – Kişisel Blog | Windows 8 Açılışındaki Parola Nasıl Kaldırılır?

Windows-8-Açıışındaki-Şifreyi-Kaldırma_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

 

Bu yazımda siz değerli okurlarıma Windows 8 açılışındaki şifrenin nasıl kaldırılacağını anlatacağım. Windows 8 kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı ve kullanımı windows xp ve windows 7’ye göre biraz farklılık göstermektedir. Herkes birer birer Windows 8’e geçiş yaparken ilk heyecanı atlatanlar karşılarında beklenmedik bir şey görüyorlar: Windows’un her açılışında şifre girme mecburiyeti.

 

 

Eğer siz de her bilgisayarınızı açtığınızda Windows 8 şifre girme ekranını görmek istemiyorsanız ve bilgisayarınızın direkt olarak başlangıç menüsüne gelmesini diliyorsanız elbette Microsoft bunun da bir yolunu düzenlemiş ancak pek göz önüne koymamış. İşte yapmanız gerekenler:

 

1. Öncelikle Windows 8’de “Çalıştır” menüsü yer almıyor. Bunun yerine çalıştırmak istediğiniz program veya uygulamayı direkt olarak Başlangıç menüsünde gezinirken klavyenizden yazmaya başlıyorsunuz.

 

2. Bu nedenle hemen karşınıza gelen ekranda “netplwiz” kelimesini yazdığınızda Windows 8 buna ait olan uygulamayı sizin için bulacaktır.

 

3. Ara kısmındaki “netplwiz”e ait olan uygulama aşağıda görebileceğiniz gibi karşınıza gelecektir. Hemen uygulamanın üzerine tıklayarak devam etmemiz gerekiyor.

 

4. “netplwiz”e tıkladığınızda karşınıza “Kullanıcı Hesapları” aracı gelecektir. Burada yer alan “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” adlı seçeneğin başında yer alan tıkı kaldırmanız bundan sonra Windows 8’in direkt olarak açılışta Başlangıç menüsü ile giriş yapmasını sağlayacaktır.

 

5. Eğer yeniden şifre ile bilgisayarınıza giriş yapmak isterseniz kolayca aynı adımları takip ederek “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” seçeneğini yeniden aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

 

Aynı adımlar Windows 7 üzerinde de aktif ve “Çalıştır” menüsünü kullanarak kolayca orada da giriş ekranlarını atlamanız mümkün.

 

Eğer bilgisayarınızı güvenlik gerektiren bir ortamda kullanıyor veya içerisinde gizliliğine önem verdiğiniz dosyalarınız mevcutsa bu kullanıcı adı ve şifre sorma uygulamasını kaldırmamanızı tavsiye ediyorum.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Dünyanın İlk Hard Diski!

Sonraki Yazı:Windows 8’de Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.