Emre Supçin – Kişisel Blog | Windows’ta Kısayol Oklarından Sıkıldınızmı?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere anlatacağım makalemde Windows’ta Kısayol Oklarını Kaldırmayı anlatacağım. Bende dahil çoğumuzun takıntısı haline gelmiştir bazı masaüstü kısayollarında kısayol oklarının çıkması. Peki bunun bir çözümü varmıdır yani kısayol oklarını kaldırmamızın basit bir yöntemi varmıdır diye soracak olursak tabiki vardır cevabını verebilirim.

Makalemize geçelim şimdi Bilindiği Windows 7 ve Vista’da kısayol okları XP’ye nazaran daha büyük ve çirkin bir görüntüye sahip. Özellikle masaüstü kalabalık olan PC’lerde bu daha da belirgin hale geliyor. Şimdi bu görüntü kirliliğini ortadan kaldıralım.

Bunun için piyasada tweaks (kişiselleştirme programları) mevcut. Google’da kısa bir arama ile farklı sonuçlar alabirsiniz. Biz burada program kullanmadan kayıt defterini düzenleyerek işlem yapacağız.

 

  • Başlat > Çalıştır > Regedityazıyoruz.
  • HKEY_CLASSES_ROOTanahtarı altında bulunan Lnkfile anahtarını seçip yan paneldeki IsShortcut değerine sağ tıklayıp siliyoruz.
  • Eğer daha sonra okların geri gelmesini istiyorsanız, IsShortcut değerine sağ tıklayıp ver deyip reg değerini kaydedebilirsiniz.
  • İşlem tamamlanmıştır. Değeri sildikten sonra PC yeniden başlattıktan sonra okların uçtuğunu göreceksiniz.

Göründüğü üzere internetten hiçbir program indirmedende kısayol oklarını kaldırabiliyoruz. Hepinize iyi günler.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Windows 7 600 Milyon Lisans Satışına Ulaştı!

Sonraki Yazı:FL Studio Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.