Emre Supçin – Kişisel Blog | WordPress 4.2 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler Neler?

WordPress-Update_emrsupcinDeğerli okurlar,

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Yapılan son güncelleme sonrasında WordPress üzerine yeni ortam düzenlemelerinden ses ve video çalma listelerine, canlı bileşen önizlemelerinden galeri önizlemesine kadar birçok yeni özellik eklenmiştir. WordPress’in yapılan son güncellemelerin de ki değişiklikler benim de hoşuma gitti doğrusu. Sırf adı güncelleme olsun diye güncelleme değil de gerçekten değişiklik yapılarak bizlere güncelleme sunuluyor.

 

WordPress 4.2 güncellemesi ile gelen yeniliklerden sırayla bahsedelim;

 

Değişik Temaları Özelleştiriciden Görün

 

Daha önce bir çok kullanıcının sıkıntı yaşadığı bir konuyu Worpress yeni güncellemesi ile düzenlemiş. Artık bir temanın içeriğinize uygun olup olmadığı, görünüşünün hoş olup olmadığına, temayı yüklemeden karar verebilrsiniz. “Özelleştir” özelliği sayesinde göz atmak istediğiniz temayı ön izleme yapabilir ve kararınıza göre kaydedebilir yada başka temalara daha hızlı ve pratik bir şekilde göz atabilirsiniz.

 

Yeni Yazı Karakterleri

 

WordPress 4.2 güncellemesi ile pek çok farklı yazı karakteri seçenekleride bizlerle. Japonca, Korece ve Çince yazı karakteri özelliklerinin yanı sıra matematik ve müzik sembolleri gibi bir çok karakter desteğini bizlere sunmaktadır.

 

Eklenti Güncellemeleri

 

Daha önce güncelleyeceğimiz bir eklenti için güncelleme sayfasına gidip güncelleme adımlarını bize takip ettiren sistem artık hiç yeni sayfaya yönelmeden “eklenti” sayfası içinde daha hızlı bir şekilde eklentilerimizi güncellememizi sağlıyor.

 

Emojiler WordPress’te

 

Yazılarının yanı sıra içeriğe uygun semboller paylaşmayı sevenler için yeni bir özellikte “emojiler.” Artık WordPress’te yazdığını bir yazı yada paylaştığınız bir içeriği emoji karakterleri ile süsleme imkanınız mevcut.

 

Karakter Kodlaması için Utf8mb4 Desteği

 

WordPress’in bu yeni özelliği özellikle yazılımcılar için önem arz ediyor. Önceki sürümlerde kullanılan veritabanı karakter kodlaması utf8 yerine 4.2 sürümünde utf8mb4 karakter kodlamasını destekleyecek.

 

İçerikler Oluşturma

 

Her bir sürümde daha fazla içerik için kolaylıklar sunmak isteyen WordPress, 4.2 sürümünde Tumblr.com ve Kickstarter’dan gelen bağlantılar ile daha fazla içeriği sitenize gömme imkanı sunuyor.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:WordPress’de Alınması Gereken 6 Kritik Güvenlik Önlemi?

Sonraki Yazı:Telefonunuzu Mouse ve Klavye Olarak Kullanabilirsiniz…

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.