Emre Supçin – Kişisel Blog | x64 Windows 7 ve 8 ‘de E-Beyanname Nasıl Çalıştırılır?

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi blogumuz bilgi blogudur ve daha çok bilgisayar dallarına ağırlık gösteriyoruz ancak bu yazımızda mali müşavirlerin halkımızca diğer adıyla muhasebecilerin kullanmış olduğu e-beyanname programının Windows 7 ve 8 64BIT işletim sistemlerinde nasıl kurulduğunu ve kullanıldığını anlatacağız. Sonuç olarak yine kendi alanımızla bilmemiz gereken bir makale olduğundan adımları dikkatlice takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü windows’un bazı yönetimsel ayarları ile iş yapacağımızdan yanlış bir ayar bilgisayarın düzgün çalışmamasına yol açabilir.

Ebeyan-64Bit-Sorununun-Cozumu_emresupcin

Windows OS 64 Bit versiyonlarında E Beyanname programını çalıştırmak için öncelikle Windows Path ayarlarına aşağıdaki satırı eklemeniz gerekiyor.

 

Bunun için Computer ( Bilgisayarım ) Sağ Tuş Properties ( Özellikler )=>Advanced system settings ( Gelişmiş Sistem Ayarları )=> Advanced ( Gelişmiş ) => Environment Varibless ( Ortam Değişkenleri ) => Sytem Varibless ( Sistem Değişkenleri ) =>New ( Yeni )‘yi tıklıyoruz.

 

Açılan New Sytem Varibless penceresine aşağıdaki değerleri ekliyoruz.

———————————–
%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem
———————————–
 

E-Beyanname sitesinden gerekli programlar olan Java 1.4xx ve ebyn‘ i indirip kuruyoruz. Ardından C:\Program Files (x86)\Java klasörü altinda buluan j2re1.4.2_05 isimli klasörü kopyalayıp C:\Program Files\Java dizini altına yapıştırıyoruz. Daha sonra C:\Program Files\Java\j2re1.4.2_05\bin klasörü içinde bulunan java.* – javaw.* – java.dll – jawt.dll dosyalarını kopyalayıp c:\ebyn klasörüne yapıştırıyorsunuz.

 

Bundan sonra c:\ebyn kalsöründeki bdp.bat dosyasını masaüstüne kısayol oluşturup çalıştırabilirsiniz. Adımları dikkatlice takip ederek uygularsanız hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız…

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:NoSQL ve MongoDB Nedir?

Sonraki Yazı:Amblem Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.