Emre Supçin – Kişisel Blog | Yandex Disk Nedir? Disk Kurulumu ile 10 GB Dosya Depolama Alanına Nasıl Sahip Oluruz?

Öncelikle bilmeyenler için kısaca Yandex’in ne olduğunu açıklayalım ki sonradan karışıklık olmasın. Yandex,  Rusya’nın en büyük arama motorunun sahibi (%64pazar payı, tüm dünyada beşinci) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi. Şirketin amacı kullanıcıların sorularına, doğrudan veya dolaylı, cevap verebilmektir. Yandex gelirinin büyük bir ksımını “Yandex.Direct” adlı içeriğe dayalı reklamcılık sisteminden elde eder. Bu sistemde, reklamlar kullanıcıların arama motorunda yaptığı sorgularla eşleştirilir ve böylece istenilen kitlenin hedeflenmesi sağlanır. Reklamlar ayrıca Yandex’in çözüm ortağı olan web sitelerinde de gösterilir. Yandex.Direct Rusya’da lider konumdadır.

Yandex, Eylül 2011’de İstanbul’da açtığı ofisle Türkiye pazarına açılmıştır.”Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş”olan yandex.com.tr’ nin kullanıcılarına sunduğu ana hizmet İnternet’te aramadır. Bunun yanı sıra canlı trafik bilgisi ve panoramik fotoğraflar içeren Yandex.Haritalar, haberler ve e-posta gibi birçok farklı servisi de sunmaktadır.

Yandex Disk Nedir?

Yandex Disk günümüzde popülerliğini arttıran bulut dosya depolama servislerinden bir tanesidir. Yandex Disk ile internete bağlanabileceğiniz tüm cihazlar üzerinden dosyalarınıza ulaşabileceğiniz gibi isterseniz önemli dosyalarınızı saklayabileceğiniz ücretsiz bir servistir. Her türlü video, resim, döküman ve kişisel bilgilerinizi saklayabileceğiniz Yandex Disk ile bilgisayarınız bozulsa bile dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında diskinizde bulunan dosyalara nerede olursanız olun sadece bir internet bağlantısı ile ulaşmak da sizin elinizde olacak.

Bu saydığımız özelliklerin dışında Yandex Disk üzerinde barındırdığınız dosyaları istediğiniz zamansevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sadece dosyalarınıza erişmesini istediğiniz insanları belirlemeniz yeterli olacaktır. Yandex Disk’in bir diğer güzel özelliği de yine Yandex Posta servisi ile aldığınız ve gönderdiğiniz e-postalar üzerinde bulunan ekli dosyaları tek bir klasör altında depolayabilmenizdir.

Yandex Disk tüm bu güzel özellikleri kullanıcılarına ücretsiz olarak sunmanın dışında, kullanıcılarına üç kolay adımda kolayca ulaşabilecekleri 10 GB’lık disk alanını da ücretsiz olarak sunuyor.

Peki Yandex Disk’i nasıl kuracağız ve 10 GB’lık disk alanına nasıl sahip olacağız?

Yandex Disk Kurulumu

Yandex Disk’i kullanabilmek için öncelikle bir Yandex hesabına sahip olmalıyız, Eğer bir Yandex hesabına sahip değilsek, öncelikle Yandex Disk adresi üzerinden kendimize bir hesap oluşturmamız gerekmekte veya daha önceki yazımızda anlattığımız şekilde bir Yandex E-Posta hesabı oluşturarak, hesabımızı Yandex Disk ile entegre bir şekilde kullanabiliriz. Hesabımızı oluşturduktan sonra Yandex Disk’e ulaşabilmek için ya e-posta hesabımıza giriş yaparak üst menüden dosyalar bölümünü seçebileceğiniz gibi İsterseniz de Yandex Disk sitesi üzerinden varolan Yandex kullanıcı adı ve parolamız ile giriş yapabiliriz.

Yandex Disk hesabımıza ilk kez giriyorsak karşımıza üç basit adımda 10 GB dosya saklama alanına sahip olabileceğimizle ilgili bir uyarı gelecektir. Şu an için 3 GB olan dosya saklama alanımızı, üç basit adımda nasıl 10 GB’a yükseltebileceğimize hep birlikte göz atalım.

Ek olarak 3 GB’lık bir dosya saklama alanı kazanmak için ilk yapmamız gereken şey Yandex Disk programını bilgisayarımıza veya mobil cihazımıza indirmek olacak. Bu işlemi tamindir.com aracılığı ile “Windows için Yandex Disk Kur” programını indirebilirsiniz.  Dosyanın indirme işlemi bittikten sonra, gerekli uygulamayı bilgisayarımıza kurup hesabımıza giriş yaparak ikinci adıma geçebiliriz.

Yandex Disk uygulamasını kurarak ilk adımı tamamlamış olduk ve görüldüğü üzere dosya depolama alanımızı 3 GB daha arttırarak 6 GB’lık bir dosya depolama alanına sahip olduk. Şimdi sıra geldi 2 GB’lık ek depolama alanına daha sahip olabilmek için uygulamayı kullanarak Yandex Disk üzerine bir iki dosya yüklemeye. Bunun için sistem tepsisinde çalışan Yandex Disk uygulamasına tıklayarak “Yandex Disk klasörünü aç” butonuna tıklıyoruz ve açılan klasör üzerine yedeklemek istediğimiz bir kaç dosyamızı atıyoruz.

Bu adımı da gerçekleştirdiğimize göre artık 8 GB’lık bir depolama alanına sahibiz demektir. Şimdi sırada 2 GB’lık ekstra depolama alanına daha sahip olabileceğimiz üçüncü adım olan “Arkadaşlarınıza davet yollayın” kısmına geldik. Bu adımı gerçekleştirebilmek için Yandex Disk hesabımız üzerinden “Arkadaşlarınıza davetiye gönderin” butonuna tıklamak ve açılan pencere yardımıyla sosyal ağlar üzerinde paylaşmak. Yandex Disk’i sosyal ağlar üzerinde arkadaşlarımızla paylaşarak son adım olan üçüncü adımı da tamamlamış olduk. Artık Yandex Disk üzerinde 10 GB’lık depolama alanına sahipsiniz.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:E-Posta Gizliliğini Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Sonraki Yazı:DNSChanger Virüsü Nasıl Silinir?

YORUMLAR

Bu yazıya 4 yorum yapılmış.

 1. Yazar
  Sanal Disk

  Anlatımınız çok güzel. Başarılarınızın devamını diliyorum.Google Drive

 2. Yazar
  Ahmet

  Süper Bir Site

 3. Yazar
  Cafer

  Teşekkürler…

 4. Yazar
  Hüseyin

  Teşekkürler….

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.