Emre Supçin – Kişisel Blog | Yazılım Devi Microsoft’tan İnanılmaz Hata!

Microsoft-İnanılmaz-Hataya-İmza-Attı_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Hani derler ya ‘Hatasız Kul Olmaz’ diye. Hakikatende çok doğru bir söz 🙂 Bu haberi Hürriyet Teknoloji sitesinde okudum ve trajikomik olmakla birlikte gözden kaçan çok büyük bir hata olmuş. Bende sizleri bilgilendirmek amaçlı bu haberi paylaşmak istiyorum. Birçok telif sahibi şirket gibi Microsoft da sık sık Google’dan telifli içerik barındıran korsan linkleri arama motorundan kaldırma talebi sunuyor.

 

Ancak Torrentfreak sitesinin haberine göre yazılım devi geçtiğimiz hafta trajikomik bir hataya imza atarak kendi resmi internet sitesi microsoft.com’un Google’dan kaldırılmasını istedi.

 

Microsoft adına çalışan LeakID şirketi, Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası’nı dayanak göstererek sunduğu talepte, microsoft.com’u telif hakkı ihlaliyle suçlayarak  linkleri Google’dan kaldırılmasını istedi.

 

Ancak iki şirket arasındaki güçlü rekabete rağmen Google hatayı fark ederek linkleri kaldırmama kararı aldı.

 

Microsoft’un otomatik yazılımı geçen sene yanlışlıkla CNN, Wikipedia, Buzzfeed, TechCrunch, The Huffington Post, BBC, The Washington Post gibi sitelerin Windows  8 beta sürümünü izinsizce dağıttığı gerekçesiyle Google’dan kaldırılmasını istemişti.

 

Google’dan bu hafta başında yapılan açıklamada kendilerine bu sene yaklaşık 100 milyon linki kaldırma talebi geldiği belirtildi. Ancak Microsoft örneğinde olduğu gibi bu linklerin tamamı yasalara aykırı olmuyor.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Tasarımcı Olmak mı İstiyorsunuz? Pekii Nereden Başlayacaksınız?

Sonraki Yazı:Bir Web Sitesi Ne Kadara Yapılır?

YORUMLAR
SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.