Emre Supçin – Kişisel Blog | Yeni Klasör Eklerken Bazı İsimlere Neden İzin Verilmiyor?

con_emresupcinMerhaba arkadaşlar,

Bu makalemde sizlere bilgisayarınızın masaüstüne ya da herhangi bir yerine yeni klasör eklerken, eklenilen bazı isimlere sistem neden izin vermez onu anlatacağım. Bir çoğunuz denemiştir ama con, prn, aux,… gibi isimlerde klasör adlandırırken ‘Belirtilen Aygıt Adı Geçersiz’ şeklinde bir uyarı kesinlikle alırsınız.

 

 

Birçok bilgisayar kullanıcısı ise bunun sebebini ‘virüs’ olarak nitelendirir ve bilgisayarına format atmak gibi girişimlerde bulunur. Ancak ne yaparsanız yapın aşağıda listelediğim isimlerde klasör adı oluşturamazsınız.

 

———————————————————————————————-

CON, PRN, AUX, CLOCK$, NUL COM0, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9 LPT0, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, ve LPT9.

———————————————————————————————-

Herşey iyi güzel fakat bu isimlere windows neden izin vermiyor diye soracak olursanız eğer;

Bu kelimelerin hiçbiriyle klasör açamazsınız. Çünkü bunlar Windows’ta “reserved words” olarak geçer. Yani zaten çeşitli görevler bu dosya isimleri kullanılarak klasörler açılmış, herhangi bir çakışma olmasını engellemek içinde bu isimlerin bilgisayar içinde herhangi bir klasörde isim olarak kullanılmaması sağlanmıştır.

Masüstünde-Bazı-Klasör-İsimlerine-İzin-Verilmemesi_emresupcin

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi klasörün adını değiştirip con veya üstte bahsetmiş olduğum listeden herhangi birinin ismini verdiğim zaman ‘Belirtilen aygıt adı geçersiz.’ mesajını alırsınız.

Yazar
Yazar
Bilgisayar Programcısı, Web Tasarımcı, Üniversite Öğrencisi...
Twitter Facebook Google Linkedin Flickr YouTube

Önceki Yazı:Adı Duyulmamış En İyi Programları Biliyor muydunuz?

Sonraki Yazı:MSFlexGrid (Izgara) Kontrol Nesnesi?

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Yazar
    Mehmet

    con veya dedirinden başka alt+0160 yazarsanız açabilirsiniz (num lock ile ve alt a basıp 0160 yazacaksınız)

SİZ DE CEVAP YAZABİLİRSİNİZ
Bu yazı hakkında görüşünüzü belirtin.

ES Web Tasarım Web Tasarım Blog Teması Emre Supçin Bu tema ES Web Tasarım tarafından düzenlenmiştir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.